Все още не е ясно кога ще достигнем пикът на

...
Все още не е ясно кога ще достигнем пикът на
Коментари Харесай

Служебният здравен министър: Имаме данни за епидемично разпространение на коклюш, но нещата са под контрол

Все още не е ясно по кое време ще достигнем пикът на разпространяването на коклюш у нас. Обикновено Появата му лято, есен и сега изпреварва, по тази причина е мъчно да се предвижда. Това съобщи служебният министър на опазването на здравето Галя Кондева.

По последни данни, болните са 525, максимален дял от които са деца.

" Почивните дни ще ни дадат глътка въздух, най-много по тази причина, че учениците 7-8 дни няма да посещават образователните заведения и няма да могат да популяризират. Имаме данни за епидемиологично разпространяване, само че нещата са под надзор ", сподели Кондева.

Тя описа и за имунизацията против болестта.

" След 2012 година се вкара така наречен ацелуларна ваксина срещу коклюш, която за разлика от миналата, е с частици от коклюша, а не жива ваксина. Новата ваксина пази по-слабо. Нейното преимущество е, че няма тези тежки странични резултати, които са следени при миналата ваксина ", сподели пред бТВ Кондева.

Тя добави, че не се цели всяване на суматоха, а болестта не е ново, по тази причина се подхожда деликатно.

" Обществото към момента е доста сензитивно след COVID-19 на тематики като пандемия, зараза и по тази причина ние доста внимаваме какви послания ще дадем към това общество. За нас е значимо хората да бъдат осведомени за коклюша, за признаците, за вероятните затруднения. Но никога не желаеме и работим в посока да се всява суматоха измежду популацията ", изясни Кондева.

Тя добави, че последния по-сериозен пик на болестта е през 2009 година

" През 3 до 5 години се следи наклонност на повишаване, само че не в тези размери, в които се следи сега. От лятото 2023 година се следи доста повишаване на броя на случаите в доста от страните в Европа ", сподели още здравният министър.

Какви са признаците на коклюш?

Коклюш е мощно заразна бактериална болест, която визира белите дробове и дихателните пътища. Известна е също като магарешка кашлица. Причинява се от бактерия в устата, носа и гърлото на инфектираното лице.

Обикновено признаците се появяват 7 до 10 дни след заразяването, само че това може да стане и след 21 дни:

Първоначално признаците наподобяват елементарна простуда (кихане, течащ нос, едва нараснала температура и лека кашлица).

В рамките на две седмици кашлицата се изостря и се характеризира с многочислени краткотрайни изкашляния, последвани от характерен инспираторен тон – реприз. Пристъпите постоянно водят до изхрачване на транспарантна течност, последвано от повръщане. В началото признаците настъпват нощем, след това се усилват денем и могат да продължат до един или два месеца.

При дребни бебета е допустимо да не се стигне то типичния реприз, а пристъпите на кашлица могат да бъдат последвани от къси интервали на прекъсване на дишането. След тази фаза пристъпите стават по-редки и с отслабен интензитет, а положението на детето последователно се усъвършенства (което може да отнеме до три месеца).
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР