Воденият от Станимир Стоилов тим на Астана допусна загуба в

...

Астана повярва в чудото, но след това бе тежко наказан от Спортинг

Воденият от Станимир Стоилов отбор на Астана позволи загуба в първия си 1/16-финален дуел от шампионата Лига Европа. Шампионът на Казахстан падна с 1:3 при семейството си на Спортинг (Лисабон) и по този метод лимитира до най-малко очакванията си за продължение в идната фаза.

" Жълтите " изиграха мечтано първо полувреме, през което изковаха минимална преднина след хубав гол на Томасов. Всичко за момчетата на Мъри се обърка след почивката, когато " лъвовете " нанизаха три бързи попадения посредством Фернандеш - дузпа, Мартинш и Думбия. Като за похлупак защитник на Астана получи и червен картон, което оптимално утежни обстановката за евробоеца на Казахстан. До края загубата можеше да бъде и по-тежка за тях, само че звездите на Спортинг сътвориха няколко съществени пропуща.

Спортинг очевидно бе подценил своя по-скромен противник и пострада съществено в началните минути на турнирната борба. Астана заигра въодушевено и бързите офанзиви на казахстанците дадоха резултат в 7-ата минута.

Хърватинът Марин Томасов получи отличен извеждащ пас от Шитов, трансферира си топката на комфортния десен крайник и с мощен шут не остави никакъв късмет на вратаря, довеждайки до делириум публиката на " Астана Арена ".

Мъри Стоилов: Ако напусна Астана, ще е единствено за тим от най-големите шампионати в Европа
Мъри се ядоса: Стига сте ме занимавали със клюки, оставам в Астана

" Ако напусна, ще е единствено за тим от най-големите шампионати в Европа "

Селекцията на Станимир Стоилов продължи да господства и пред Руй Патрисио продължи да бъде доста рисково. В средата на полувремето португалският национал трябваше да направи двойно избавяне, отразявайки удари на Твумаси и Деспотович.

Към края на първата част Спортинг изравни играта и на своя страна можеше да изравни. Голът даже беше реалност, само че попадение на Сейду Думбия беше анулирано заради засада.

Подновяването на играта донесе доста наслада за " лъвовете " от Лисабон. Бранителят на Астана - Логвиненко докосна с ръка топката в своето наказателно поле и реферът Руди Буке уточни дузпата. С виновната задача се нагърби Фернандеш, който прати Ерич в противоположния ъгъл и възвърне паритета.

Снимка 312346
Източник:

Оттук насетне всичко потегли с главата надолу за домакините. Докато " жълтите " се нагаждаха към новата обстановка в мача, Акуня сътвори неповторим пробив по крилото, който приключи с центриране към далечната греда за Желсон Мартинш. Португалският национал се възползва оптимално от обстановката и сред краката на Ерич направи 1:2.

Ужасът продължи и в 55-ата минута Сейду Думбия остана непокрит на дузпата, и трансформира в гол чудесна асистенция на Фернандеш.

Всичко за Астана завърши в 62-ата, когато домакините останаха с човек по-малко. Логвиненко си изкара втори жълт картон и в допълнение усложни обстановката за хората на Мъри Стоилов. До края разгромът можеше да бъде и още по-тежък, само че звездите на Спортинг пропиляха няколко преференциални благоприятни условия.

Станимир Стоилов е измежду претендентите за селекционер на Казахстан
Официално: Мъри Стоилов измежду претендентите за селекционер на Казахстан

Това разгласи генералният секретар на локалната футболна федерация

Реваншът сред двата отбора ще бъде след седмица. Тогава борбата на " Жозе Алваладе " е с начален час 20:00.

АСТАНА - СПОРТИНГ (ЛИСАБОН) 1:3

1:0 Томасов (7 " ), 1:1 Фернандеш -дузпа (48 " ), 1:2 Мартинс (50 " ), 1:3 Думбия (55 " )

СТАДИОН : " Астана Арена "

СЪДИЯ : Руди Буке

АСТАНА : Ерич, Логвиненко, Анчич, Шитов, Шомко, Бейсебеков, Томасов, Маевски, Клайнхайслер, Деспотович, Твумаси (резерви: Мокин, Муртазаеж, Заинутдинов, Станойевич, Постников, Майли)

СПОРТИНГ (ЛИСАБОН): Патрисио, Коентрао, Пинто, Коатес, Пичини, Карвальо, Фернандеш, Думбиа, Руис, Акуня, Мартинш (резерви: Сален, Монтеро, Ристовски, Рибейрол Леао, Баталия, Сезар)