Влошената международна обстановка, породена от войната в Украйна, води до

...
Влошената международна обстановка, породена от войната в Украйна, води до
Коментари Харесай

Анкета: Властта губи подкрепа, опозицията стои стабилно

Влошената интернационална конюнктура, подбудена от войната в Украйна, води до смяна в структурата на оптимизма и скептицизма на българина за бъдещето на страната. Променят се и настройките на гласоподавателите по отношение на партиите, демонстрират най-новите данни от национално представително изследване на Изследователския център “Тренд” по поръчка на “24 часа”.

Делът на песимистите (47%) към този момент е по-голям от този на оптимистите (40%), до момента в който единствено месец по-рано стойностите бяха обърнати.

Динамичните събития от последния месец като покачването на цените на съществени артикули и услуги, искрите сред президент и изпълнителна власт и търканията сред сътрудниците в обединението недвусмислено са дали своето отражение върху публичните настройки. Регистрира се спад по съществени знаци.

Отрицателните оценки за работата на Народното събрание се повишават от 52% през февруари до 64% през март. Положителните оценки падат от 29% през февруари до 24% през март.

При оценката за работата на държавното управление се вижда даже по-драстична смяна. По данни на “Тренд” от началото на мандата позитивните и негативните оценки за работата на този кабинет бяха изцяло сходни (39% позитивни и 40% негативни през януари и февруари). През март позитивните оценки за работата на държавното управление са 29%, а негативните - 56%.



Промени социолозите регистрират и при електоралните настройки. За последните два месеца “Продължаваме промяната” губи 3,5% от поддръжката си измежду гласуващите. Формацията към Кирил Петков и Асен Василев продължава да заема първа позиция, само че с минимална преднина от 1% пред главния си конкурент, сочи проучването. ГЕРБ от своя страна стоят статично като поддръжка с 21,9% от гласуващите. Според изследването Движение за права и свободи заема трета позиция с 11,4% от деклариралите, че ще гласоподават на последващи избори, а незабавно след нея се подрежда Българска социалистическа партия с 10,4% от гласуващите. Следват “Има подобен народ” (7,5% от гласуващите), “Демократична България” (7,4% от гласуващите) и “Възраждане” (7,3% от гласуващите) на пренебрежима отдалеченост посред им.

При оценката за работата на президента Румен Радев динамичността не е толкоз сериозна, само че и там се записва ерозия, която прекъсва позитивния тренд от последните няколко месеца. През февруари 55% оценяваха позитивно работата на президента, а 1/3 - негативно. През март позитивните оценки са 49%, а негативните - 39%. Всъщност подобен спад от 6% в поддръжката за президента последно е имало при започване на 2021 г.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР