Вековният чинар е висок 18 метра.Хилядолетен чинар е големият победител

...
Вековният чинар е висок 18 метра.Хилядолетен чинар е големият победител
Коментари Харесай

Европейско дърво на годината: наш чинар се бори за приза. Хан Аспарух връзвал коня си на него

Вековният чинар е висок 18 метра.
Хилядолетен чинар е огромният победител в състезанието на фондация „ ЕкоОбщност “. Дървото от варненския квартал Аспарухово ще се бори за купата „ Европейско дърво на годината “.

Чинарът се намира на територията на някогашната текстилна фабрика „ Първи май “. Висок е 18 метра, а обиколката на ствола му надвишава 9 метра.

„ Много усърдно разказва дърветата чинар, които е срещал по време на разпределенията си в страната “, споделя Калина Михайлова, библиотекар в Република България „ Пенчо Славейков “, Варна.

В ръкописа с име „ Един две хиляди годишен дъртак в курортна Варна “ подполковмник Етимов споделя две предания за дървото, известни тогава.

„ Хан Аспарух си е връзвал коня на това дърво. Другата легенда е, че финикийски моряци са посадили дървото с цел да си бележат извора, от който са си наливали вода “, споделя още Калина Михайлова.

30 години по-късно учените оборват легендите, подмладявайки чинара. И въпреки всичко дървото издига снага тук от времето на Първата българска страна. От Златния век на Цар Симеон Велики или малко по-късно.

Преди век в ствола се появява хралупа, в която могат да се поберат няколко души. „ Навремето тази хралупа е замазана с бетон, с цел да може да бъде съхранено в годините. Това е една от гордостите, освен на Аспарухово, само че и на цяла Варна “, разказна и Ивайло Маринов, кмет на регион „ Аспарухово “.

Дървото направило усещане и на чешките археолози – братя Шкорпил, които в свои мемоари, поместени в Известия на Варненското археологическо сдружение от 1921 година означават:

“Близо до Аспаруховия насип край тъкачната фабрика “Прогрес “ се намира един чинар, до чешмата, наречена “Чинар чешма “. Дървото вътре е кухо (Според някои сведения мълния обгорила корубата на чинара.): в празнината му могат да се слагат няколко души.

Този тип чинари доближат възраст от 2000 години. С други думи, дървото в Аспарухово е в средата на живота си.
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР