Въпросът защо здравноосигурените лица доплащат хиляди за спешна операция да

...
Въпросът защо здравноосигурените лица доплащат хиляди за спешна операция да
Коментари Харесай

Д-р Виткова: Непременно трябва да се увеличи здравноосигурителната вноска

„ Въпросът за какво здравноосигурените лица доплащат хиляди за незабавна интервенция да го отправим най-накрая към ръководещите. Това е покруса. Най-бедната страна в Европа санкционира своите жители да заплащат най-вече, когато са заболели “. Това сподели пред Нова телевизия някогашният министър на опазването на здравето доктор Мими Виткова във връзка със случай, при който възрастен пенсионер е заставен да доплати над 3000 лева медицински произведения и консумативи при незабавна интервенция след паднал при стихия върху него клон.

Според нея здравноосигурителната вноска би трябвало да се усили. „ Трябва да има ясни правила и регламенти кое какъв брой коства. Едно и също здравно произведение коства друго в лечебните заведения. Причината е, че лечебните заведения се доставят с продукти  от доста места. Трябва да имаме изясненост каква е индустриалната цена и надценката на медицинските произведения в България. Шумим за надценката на питателните артикули, а за това – не. Абсолютно безгрижие от страна на страната ”, добави тя.

Д-р Виткова напомни, че Касата е решила какъв брой пари може да отдели за избрани произведения, само че е под въпрос дали лечебните заведения могат да намерят въобще произведения на тези цени. „ Оттам насетне е работа на медицинския екип дали ще успее да направи интервенцията с това, което заплаща НЗОК. Много постоянно няма по какъв начин да успее и се изисква доплащане от пациента ”, изясни тя.

Бившият здравен министър сподели още, че е доста значимо какви закони ще одобри новият парламент, с цел да може да бъдат поети сходни разноски с публични средства.

„ Да, доплащане ще има, само че то би трябвало да бъде в границите на рационалното. Непременно би трябвало да се усили здравноосигурителната вноски и наложително да се ускори контролът. Не най-тежко болният да заплати най-вече. В западните страни под 10% от общите разноски се доплащат от джоба на болния. Във всяка клинична пътека би трябвало да бъде написано какво покрива Касата ”, заключи някогашният здравен министър.
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР