В Япония са открити три нови вида редки светещи в

...
В Япония са открити три нови вида редки светещи в
Коментари Харесай

Откриха нови видове червеи, наподобяващи миитични демони от японския фолклор

В Япония са открити три нови типа редки светещи в тъмното червеи, които имат " поразителна аналогия " с демони, разказани във фолклора.

Новооткритите типове, носещи имената Polycirrus onibi, Polycirrus aoandon и Polycirrus ikeguchii, принадлежат към семейство животни, познати като четинести червеи, които нормално се срещат в плитките води на японските реки и потоци. Изследователите разгласяват своите открития в списанието Royal Society Open Science.

Съществата излъчват синьо и лилаво луминисцентно зарево, тъй че през нощта светят заради приликата си с антични митични същества се счита, че те може да са въодушевили старите приказки за японски демони, или " йокаи ", допускат създателите на проучването в публикацията.

Имената са въодушевени от японския фолклор. Например " ониби " (или огнен демон) е йокай, който приема формата на дребна, плаваща топка светлина, която се появява в отдалечени планини и гори, с цел да заблуждава нищо неподозиращи пасажери. " Аоандон " е олицетворение на човешкия смут, основан от комбинирания боязън на групи хора, които се събират, с цел да описват призрачни истории на светлината на сини хартиени фенери. Докато разказвали историите - както гласи суеверието - фенерите постепенно угасвали и приглушената им бледосиня светлина разкривала призрака на демонична жена в бяло кимоно с остри, почернели зъби; нокти вместо ръце и рога, изникващи отдолу под дългата ѝ тъмна коса. " Икегучи " е единственото име, което не препраща към японския фолклор. Вместо това то е в чест на някогашния шеф на аквариума в Нотоджима, който е оказал помощ за откриването на червея. Червеите Polycirrus са наречени по този начин поради израстващите от устата им пипала, които им разрешават да пресяват речните седименти в търсене на храна. Родът принадлежи към разнообразно семейство червеи, наречени четинести червеи или полихети - антични животни, датиращи най-малко от камбрийския интервал преди 505 милиона години, които са претърпели всяко от петте всеобщи измирания на Земята. Червеите с козина са наречени по този начин поради грубата си, от време на време токсична козина и са видяни в съвсем всички водни местообитания, в това число наоколо до хидротермални извори с температура 60 градуса по Целзий на океанското дъно.

Сега откривателите желаят да схванат по какъв начин тези новооткрити червеи основават своята ефирна светлина.

Биолуминесценцията е " съкровищница на забавна и необикновена химия " и разбирането на механизмите зад нея ще помогне на проучванията в медицината и науките за живота, споделя в изказване водещият създател на проучването Наото Джими, доцент по морска биология в Университета в Нагоя. " Възнамеряваме да използваме нашите открития, с цел да задълбочим разбирането си за молекулярната природа на това събитие и да използван тези познания за създаването на нови технологии в региона на науките за живота ", сподели той. /БГНЕС
Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР