В предаването „Лице в лице“ по бТВ Явор Куюмджиев, каза

...
В предаването „Лице в лице“ по бТВ Явор Куюмджиев, каза
Коментари Харесай

Явор Куюмджиев: България реално няма алтернативи на русия газ

В предаването „ Лице в лице “ по бТВ Явор Куюмджиев, сподели че азерският газ не може да покрие потребностите ни. Като приказваме за полутечен газ, приказваме за Алжир, Катар. В 22-те страни, които използват най-вече газ в света, в което влиза и Европейски Съюз, салдото е минус 120 милиарда кубични метри. Като махнем от 400 милиарда кубични метра над 40%около 200 милиарда няма с какво да бъдат сменени. Ще вкарваме полутечен газ от Турция и Гърция споделят. Старата тръба Гърция-България е реверсивна. Капацитетът е 1,7 милиарда куб. м. България-Турция са две тръби. Едната е в посока България-Турция и новият газопровод е в противоположната посока. Т.е. по този водопровод върви газът на „ Газпром “. Другият газопровод не е извърнат, той не е реверсивен. Нещо повече Балкански поток от турската граница до компресорна станция Лозенец употребява остарялото трасе, т.е. няма по какъв начин да пускаме от Турция Балкански поток плюс някакъв различен газ, тъй като при нас тръбата е една. И като създадем простата сметка за терминалите за полутечен газ в Турция и Гърция – те са три. Трите терминала имат потенциал 20 милиарда куб. м годишно, като потреблението на двете страни е общо към 80 милиарда. Няма газ от кое място да вземем. “

Всичко е въпрос на две неща – цени и механически опция, теоретично е допустимо, изясни Куюмджиев. „ Вие, в случай че сте Турция и Гърция, първо ще задоволите своите потребности преди да пуснете на останалите, нали. Целият район тук е в недостиг, всички в случай че кацнем на тези три терминала, на две тръбички по какъв начин ще стане. И през интерконектора отново няма да стане. “

В целия свят има 600 кораба, които могат да карат полутечен газ, изясни Куюмджиев. „ Може да не сключим контракт с Газпром, само че ще има спиране на доставките. "
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР