В понеделник Централната банка на Румъния повиши основния си лихвен

...
В понеделник Централната банка на Румъния повиши основния си лихвен
Коментари Харесай

Централната банка на Румъния повиши лихвените ставки за пръв път от девет години



В понеделник Централната банка на Румъния увеличи главния си лихвен % за пръв път от девет години насам, трансформирайки се в едвам третата европейска финансова институция, която  стартира да следва провежданата от Федералния запас на Съединени американски щати политика на стягане на лихвите, оповестява " Уолстрийт Джърнъл ".

Националната банка на Румъния (НБР) усили водещата рента до 2,0% от 1,75%, повишавайки в това време още две от лихвените си ставки. Нейното днешно решение беше възприета като изненада, макар че болшинството анализатори чакаха, че тя ще предприеме сходен ход при започване на тази година.

Чрез решението си да вдигне лихвените равнища още на първото за годината съвещание, централната банка на Румъния изпрати ясно обръщение за реализиране на инфлационната си цел, съобщи за " Уолстрийт Джърнъл " Хоря Браун-Ердей, икономист в Erste Bank.

Erste Bank предвижда, че НБР ще увеличи главната румънска рента към 2,75% до края на годината, само че други анализатори, като тези от Capital Economics, даже залагат на много по-агресивно повдигане на лихвените ставки до 3,5 на 100.

Румънската стопанска система процъфтява и беше най-бързо растящата измежду 28-те страни - членки на Европейски съюз през третото тримесечие на 2017-а година, когато брутният вътрешен артикул на страната набъбна с цели 8,8% по отношение на същия интервал година по-рано. В същото време годишният ритъм на инфлация се форсира през последните месеци, повишавайки се 3,2% през ноември след по-слаб напредък с 2,6% през октомври, до момента в който инфлационното целево равнище на централната банка е от 2,5 на 100.

Последните оценки демонстрират, че има възможност от по-нататъшен растеж на годишния ритъм на инфлация в идващите месеци, се показва в изказване на шефът Централната банка на Румъния, Мугур Исъреску, обясняващо днешното решение за повдигане на лихвените ставки.

Трябва да се има поради, че Федералният запас на Съединени американски щати увеличи главния си лихвен % пет пъти от края на 2015-а година насам, като последното увеличение на лихвите ставки беше през декември. Европейските централни банки обаче наподобяват внимателни да последват Фед. Икономическото възобновяване на еврозоната стартира по-късно от това на Съединени американски щати и до началото на предходната година то беше много несигурно. С оглед на това ЕЦБ продължава да дава тласъци на стопанската система в района, макар че от януари понижи на половина месечния размер на покупки на еврооблигации до 30 милиарда евро.

Все още стимулиращите ограничения на ЕЦБ лимитират степента, с която други европейски централни банки могат да затегнат паричните си политики, защото те биха рискували да оскъпят локалните валути по отношение на еврото, в случай че бъдат по-агресивни, навреждайки по този метод на техния експорт.

В тази връзка Националната банка на Румъния съобщи, че бавната нормализация на паричната политика на огромните централни банки е един от факторите, които оказват въздействие върху нейната позиция.

Централната банка на Чехия беше първата финансова институция в Европа, която последва Федералния запас, повишавайки главният си лихвен % през предишния август. Тя беше последвана от Английската централна банка, която също предприеме сходен ход през ноември 2017-а година. Редица други централни банки на остарелия континент евентуално ще ги последват през актуалната година, макар че не се чака ЕЦБ да увеличи рекордни ниските си лихвени ставки до 2019-а година.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР