В козунаците тази година не са открити синтетични багрила, но

...
В козунаците тази година не са открити синтетични багрила, но
Коментари Харесай

Дни преди Великден лъсна истината с какво са бъкани козунаците и колко са опасни за здравето ни

В козунаците тази година не са открити синтетични багрила, само че изобилстват от Е-номера и заместители. Това демонстрира изследване на „ Активни потребители”, което проучва състава на индустриално приготвени козунаци.
Информацията е извлечена от етикетите, т.е. от това, което самите производители са заявили. Отделно е извършен и лабораторен тест за съществуване на оцветителя Е102 (тартразин).
В изследването са включени 16 марки козунаци, закупени от търговски вериги и " женския " пазар в София през месец март 2018г.

И това е забавно: Наближава Великден, към този момент има и яйца менте - четете на най-полезния здравен уебсайт zdrave.to.
Изследването удостоверява задълбочаващата се наклонност у нас, че качеството на продуктите се утежнява.
От 16 марки козунаци при една изцяло отсъства наложителната хранителна информация н а етикетите, акцентират от " Активни консуматори ".
Резултатите демонстрират, че в 11 от 16 марки липсва краве мляко, а при една марка са спестени и яйцата или различен техен сурогат.
Във всяка марка са вложени приблизително по 2 нетрадиционни съставки – сред 1 и 3 за всеки артикул. Това са изсъхнал глутен, яйчен меланж, суроватка и палмова лой. Очевиден е стремежът да се употребяват по-евтини заместители на яйцата, млякото и слънчогледовото олио, както и по-нискокачествено брашно, подобрявано с добавяне на глутен и ензими.

И това е забавно: Подсладител в козунака удря в стомаха и нервите - четете на най-полезния здравен уебсайт zdrave.to.
Усреднено във всяка комерсиална марка се съдържат 6 добавени Е-номера, разяснява асоциацията. Това са най-вече емулгатори, ензими, антиоксиданти, консерванти, киселинни регулатори, оцветители и други. Изрично е да загатваме, че тази химия изцяло отсъства в домашните предписания.
При 10 от 16 марки е вложен естественият оцветител каротин. Тази багра е по-приемлива от синтетичните бои, само че демонстрира за следващ път, че в индустриалните предписания образните и вкусовите качества на козунаците се реализират с потребление на заместители и химикали.
Съвременните индустриални козунаци несъмнено са доста по-евтини от домашните. Всички „ нововъведения “, като влагането на нетрадиционни съставки и химикали, имат за цел да понижат себестойността и да удължат трайността на това, което се е получило.

И това е забавно: Проф. Донка Байкова: След Великденското преяждане би трябвало да има най-малко 3 дни пости - четете на най-полезния здравен уебсайт zdrave.to.
Продаваните индустриални козунаци са нискокачествен сурогат на оригинала, заключават от " Активни консуматори ".
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР