В инсталации, изрисувани с птици и таралежи, горещата вода от

...
В инсталации, изрисувани с птици и таралежи, горещата вода от
Коментари Харесай

Геотермални извори в Унгария - алтернатива на руския газ

В съоръжения, изрисувани с птици и таралежи, горещата вода от дълбоките подземни етажи се насочва за произвеждане на сила и топлота за хиляди семейства в третия по величина маджарски град Сегед.
на фотографията: баня Сачени в Будапеща
Експертите настояват, че планът, разгласен за най-голямата реорганизация на градската отоплителна система в Европа, може да послужи като модел за други градове на континента, защото страните от Европейски Съюз се пробват да се откажат от съветския газ след нашествието на Москва в Украйна.

" Геотермалната сила е локална, налична и възобновима, тъй че за какво да не я използваме ", споделя геологът Тамаш Меджиес пред Агенция Франс Прес край неотдавна приключен сондаж в средата на жилищен квартал.

Градът със 160 000 души население, ситуиран на към 170 км южно от Будапеща, е един от 12-те в централноевропейската страна без изход на море, в които има геотермално централно отопление.

Когато системата бъде изцяло построена през идната година, 27 кладенеца и 16 отоплителни съоръжения ще подават геотермално загрята вода по 250 км тръби за отопление на 27 000 жилището и 400 нежилищни консуматори.

Блупринт

Това е най-голямата геотермална градска отоплителна система в Европа отвън Исландия.

Но за разлика от исландската столица, отоплителните системи в Сегед са построени за работа с газ.

Унгария, която е член на Европейски Съюз, покрива 65% от потребностите си от нефт и 80% от потребностите си от газ с импорт от Русия.

" Този жилищен план е издигнат през 80-те години на предишния век. Оттогава до момента сме изгорили милиони кубически метри вносен съветски газ, с цел да затоплим студената вода в тези жилища ", споделя Меджиес.

Но в този момент " направихме сондаж и получихме гореща вода под краката си ", сподели той за плана, чиято стойност от над 50 млн. евро е отчасти покрита от фондовете на Европейски Съюз.

Той добави, че планът може да бъде " модел " за градове в елементи на Франция, Германия, Италия или Словакия, които са богати на геотермални залежи.

Според специалистите геотермалната сила е незадоволително употребен източник на възобновима топлинна сила в Европа.

" Развитието на геотермалното градско отопление в Сегед е елементарен за разбиране образец в доста райони на Европа ", споделя Ладислав Рибах, специалист в Института по геофизика в Цюрих, Швейцария.

Лайош Керекеш от Регионалния център за проучване на енергийната политика съобщи пред Агенция Франс Прес, че повече от 25 % от популацията на Европейски Съюз живее в региони, подобаващи за геотермално централно отопление.

Много преди войната в Украйна Балаж Кобор, шеф на отоплителната компания Szetav в Сегед, стартира да изследва по какъв начин градовете могат да употребяват геотермална сила и " чука на вратите на вземащите решения ".

През 2015 година градската община назначава него и Меджис да предизвикват консолидираното на възобновими енергийни източници в централното отопление.

" За да отоплява града годишно, компанията изгаряше 30 милиона кубически метра газ и произвеждаше към 55 000 тона въглеродни излъчвания всяка година ", споделя Кобор.

" Самият град беше най-големият източник на въглеродни излъчвания ", добави той.

Според Кобор замяната на газа с геотермална сила ще понижи излъчванията на парникови газове в града с 60 % - към 35 000 тона - годишно.

Ако сходни дребни и междинни градове преминат към геотермално отопление, това ще бъде " огромна стъпка към въглеродно неутрална, устойчива Европа ", сподели той.

2 000 метра подземен

Заобиколена от планинските вериги на Карпатите и Алпите, Унгария и изключително регионът към Сегед образуват басейн, в който горещата вода с температура 92-93°C се събира на дълбочина до 2000 метра подземен.
на фотографията: баня Сачени в Будапеща
В уреди, ситуирани наоколо до кладенците, " топлообменници ", състоящи се от стотици железни панели, трансферират топлината към водата в тръбопроводни вериги, които обслужват разнообразни квартали.

Самата геотермална вода не влиза във веригите, а още веднъж навлиза в земята посредством " реинжектиращ " бунар наоколо, изяснява Медгис.

В различен квартал шумна бормашина последователно си проправя път все по-надълбоко в земята, като прибавя сектори от тръби.

Периодът на сондиране лишава към три месеца, споделя Меджис.

И въпреки че жителите виждат и чуват работата на сондажите, след приключването ѝ те не виждат смяна на източника на топлота в домовете си.

" Радиаторите и чешмяната вода са толкоз топли, колкото и преди. Не чувствам никаква разлика ", споделя пред Агенция Франс Прес Габриела Маар Пало, 50-годишна чиновничка. /БГНЕС
Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР