Трябва да се каже на хората, че Турция прави много

...
Трябва да се каже на хората, че Турция прави много
Коментари Харесай

Имайте едно наум: Лечението в турски болници е много рисково

Трябва да се каже на хората, че Турция прави доста сполучлив здравен туризъм, рекламирайки се с добра база, само че след това такива пациенти се връщат в нашите лечебни заведения, за се долекуват или напряко да бъдат избавени. Това сподели за БНР доктор Станислав Йорданов от Клиниката по УНГ заболявания на УМБАЛ " Царица Йоанна- ИСУЛ ".

Защото при всички безнадеждни случаи, наложително болница в Турция им дава вяра. Но никой по-късно не ревизира какво тъкмо се е случило с тази вяра...

" Имахме подобен случай с младо момче с тежко онкологично заболяване в финален етап. В Турция го оперираха, макар че сътрудниците знаеха, че сходен вид интервенции са безусловно безнадеждни. Но майката си заложи жилището - 50 000 лева и по-късно го загуби, а момчето умря у нас, като аз ходех да го препасвам в дома му... " описа още лекарят.

" Липсата на резултат от прираста на финансов запас в опазването на здравето приказва за това, че този финансов запас не се употребява по предопределение. Контрольорите на здравната система, финансистите би трябвало да кажат къде отива този запас. Аз считам, че е потребно да се вкара така наречен самостоятелна здравна карта, нещо което обсъждаме от години и то не се случва ", сподели още доктор Станислав Йорданов.

" Това съгласно мен е един от механизмите, който ще ограничи мощно приключването на финансови потоци от опазването на здравето. Всеки един пациент ще бъде инспектор на този финансов запас. Когато отидете и ви се направи намеса или процедура, и в случай че ви бъдат изтеглени от вашата персонална здравна сметка избрани средства, вие ще знаете тези пари защо са отишли.

Сега бъркаме в " общата каца с мед " и никой не го интересува какво се случва. С самостоятелната здравна карта ще се увеличи и отговорността на пациентите към здравното обезпечаване, тъй като има доста огромен % на здравнонеосигурени пациенти. Те споделят, че не употребяват здравна помощ, само че може един път да им се наложи и сумата за това лекуване да е голяма. За доста пациенти е по-важно да си заплащат цигарите, само че не и здравните вноски. И тук се запитвам - кое е приоритет за пациентите ", посочи още доктор Йорданов.

По думите му години наред в България битува мнението, че опазването на здравето е гратис. " Безплатен обяд има единствено в клопката на мишката. Здравеопазването е една от най-скъпите сфери и разликата у нас и в другите страни е - кой заплаща сметката. У нас сметката е обща и никой не е удовлетворен - и лекаря и пациента - а парите отиват някъде другаде.

Много е значимо заплащането в здравеопзването да бъде на база подготовка и свършена работа. А здравната услуга към пациента да е пропорционална на тяхната отговорност към тази здравна система.

Не приказвам, че всеки няма право на здравна помощ, само че мисля, че би трябвало да се подхожда малко по-твърдо към безотговорните пациенти ", счита още експерт по УНГ.

Д-р Йорданов уточни, че е нужна промяна във връзка с " пътечното опазване на здравето ", тъй като всеки пациент е самостоятелен случай.

" Заради този тип възнаграждение на база цена на КП (клинична пътека), постоянно идва пациент с епикриза и споделя - " Това не са ми го правили... ", а има и другия случай - до неотдавна нямахме незабавна диагноза за " Остър ларингит " - то не съществуваше като незабавна приемна диагноза допреди няколко години, добави лекарят.
Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР