Тридесет години след падането на Берлинската стена контрастът между Източна

...
Тридесет години след падането на Берлинската стена контрастът между Източна
Коментари Харесай

Икономика, демография, крайнодесни: контрастът между Източна и Западна Германия

Тридесет години след рухването на Берлинската стена контрастът сред Източна и Западна Германия е намалял, само че остава изцяло действителен във всички области.

Икономика: Изтокът към момента изостава

" Ситуацията в Изтока е надалеч по-добра, в сравнение с репутацията му ", съобщи със удовлетворение в края на септември държавното управление на Ангела Меркел при представянето на годишния отчет за немското единение.

Въпреки това: през 2018 година в петте района на някогашната Германска демократична република Брутният вътрешен продукт на глава от популацията е достигнал едвам 74.7 на 100 от равнището в Западна Германия. От 2010 година тази разлика е намалявала с 3.1 на 100 с помощта на мрежа от към 3 хиляди дребни и междинни предприятия и динамизма на Берлин, Лайпциг или Дрезден. През 1990 година някогашната Германска демократична република изоставаше надалеч обратно, с обезкървяване на промишления си бранш, завещан от комунистическия колективизъм.

Подобрението не компенсира неналичието на огромни компании като " Фолксваген ", " Сименс " или " Байер ", чиито централи без изключение са в западната част на страната и които дават работа на десетки хиляди хора.

Нито една от огромните компании, включени в Дакс, водещия показател на Франкфуртската фондова борса, няма централа в Изтока.

Провинциите в някогашната Германска демократична република също така изостават от западните райони и по междинна работна заплата. През 2018 година работещите в Запада са получавали приблизително 3339 евро брутна месечна заплата против към 2600 евро в Изтока съгласно Федералната организация по труда.

Продуктивността в Изтока също е по-малка, достигайки 82 на 100 от тази на Запада.

Работни места: бездна, която е на път да бъде преодоляна

Свикнали с обезпечената от страната цялостна претовареност в някогашната Германска демократична република, германците от Изтока претърпяха през 90-те години на предишния век и идващото десетилетие шока от безработицата, която доближи в някои градове 30 на 100.

Но откакто доближи върхови нива през 2005 година, безработицата понижа внезапно, частично заради демографския спад и заради увеличението на броя на работните места на ненапълно работно време (30.5 на 100 в Изтока против 27.6 на 100 в Запада).

През август 2019 година равнището на безработицата е достигало 4.8 на 100 в Западна Германия против 6.4 на 100 в източната част на страната. Градовете с най-високи нива на безработица обаче се намират в Западна Германия - Гелзенкирхен (13.8 на 100 през април), Бремерхафен и Дуисбург (12 на сто).

За някогашната Германска демократична република е особено прочее и малко по-високо ниво на претовареност на дамите, в сравнение с в Западна Германия (73.9 на 100 против 71.6 на сто).

Обезпокоителен демографски спад

В като цяло застаряващата Германия, където междинната възраст се увеличи от 40 години през 1990 година до 45 години през 2018 година, демографската обстановка в някогашната Германска демократична република остава проблематична.

От 1991 година популацията на новите райони спадна от 14.6 на 12.6 милиона души, до момента в който в Запада (включително Берлин) то се увеличи от 65.3 милиона до 69.6 милиона.

Динамизмът на градове като Дрезден, Йена или Лайпциг не съумява да прикрие всеобщото изселване и застаряването на популацията, които засягат тези райони. Центровете на градовете оферират тъжната панорама на магазини и блокове за обмен.

В някои градове като Зул (провинция Тюрингия) или Франкфурт на Одер (провинция Бранденбург) популацията е намаляло с над 30 на 100 за 30 години, което има последици за публичните услуги и инфраструктурата.

Масовата емиграция на младежи към Запада или към чужбина при започване на 90-те докара до спад в раждаемостта в Изтока - феномен, последствията от който ще се усещат няколко десетилетия съгласно демографите. Приемането на стотици хиляди бежанци в Германия от 2015 година не беше задоволително за смяна на наклонността, още повече че по-голямата част от тях избраха Западна Германия.

Изтокът, бастион на крайната десница

Създадена през 2013 година, крайнодясната партия " Алтернатива за Германия " реализира най-високите си резултати в Изтока, където в този момент получава сред 20 и 30 на 100 от гласовете в съпоставяне със приблизително 10 на 100 в Запада. През юни се наложи основаването на единен фронт на всички политически обединения, с цел да й бъде попречено да завоюва първия си огромен град, Гьорлиц.

Изтокът, където обичайните партии и някогашната комунистическа левица са в крах, е и люлката на ислямофобското придвижване Пегида, което през последните години събираше всеки понеделник хиляди протестиращи в Дрезден.

Тази обстановка съгласно политолозите е обвързвана с обстоятелството, че доста източногерманци имат чувството, че са " жители втора употреба ". 74 на 100 съгласно последните изследвания считат, че сред двете елементи на страната се резервират " доста огромни разлики ".
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР