Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебния вицепремиер и вътрешен

...
</TD
>Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебния вицепремиер и вътрешен
Коментари Харесай

Омбудсманът скръцна със зъби на община Пловдив

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати рекомендация до служебния вицепремиер и вътрешен министър, до служебния министър на околната среда и водите, до регионалния шеф на Пловдив и кмета на Общината, в която упорства да бъдат подхванати ефикасни дейности за разчистване коритото на р. Марица с цел попречване на бъдещи наводнения.

Повод за рекомендацията на омбудсмана са тъжби от жители на Пловдив, които са обезпокоени от неефективното с години разчистване на коритото на реката. Те показват, че занемарената поддръжка е довела до облесяване, като тук-там високостъблената дървесна растителност освен попречва директната видимост към крайбрежията, само че и води до понижаване проводимостта на водното течение.

Хората се опасяват, че в изискванията на все по-чести значителни превалявания и вероятното внезапно повишение на речния отток, съществува действителен риск и опасност от наводнения с непредвидими последствия за целия град.

" Неотложното предприемане на почистването се осъзнава от жителите и виновните управнически равнища като първостепенна социална нужда. Въпреки декларираната поддръжка и обезпеченото финансиране в размер на милиони лв., механизмите за възлагане на действия в осъществяване на предоставените пълномощия за попречване на нездравословното влияние на водите, не престават да не се задействат, затормозени от практики с недоизяснен темперамент, предизвикващи негативен публичен отзив “, написа Диана Ковачева.

Тя акцентира, че набелязаните ограничения за възстановяване на координацията на срещата, извършена на 15 септември 2022 година, действително не са довели до позитивен поврат.

" Предприетата процедура за директно възлагане в изискванията на неотложност, с оглед догадка на оповестено на 30 септември т.г. отчасти бедствено състояние от кмета на Община Пловдив, е предмет на инспекция от Агенцията за публичните поръчки с оглед сходството с оповестените условия на необходимост от възлагането на поръчката заради изключителни условия “, добавя публичният бранител.  

Според проф. Ковачева тази обстановка е явен сигнал за в допълнение активизиране на напъните, за по-тясно междуинституционално съдействие и градуиране на предпочитаните сектори за разчистване.

Омбудсманът обръща внимание, че досега няма данни за привличането на структури с механически и организационни благоприятни условия като Главна дирекция " Пожарна сигурност и отбрана на популацията “ на Министерство на вътрешните работи за обезопасяването на зоните с най-голям рисков капацитет.

" От значително значение е прецизното обмисляне на активността при оптимално потребление на към този момент съществуващата информация в Басейнова дирекция Източнобеломорски регион, надлежно придържането към дейностите, които са характерни за разчистване, само че и едновременното щадящи екосистемите в коритото на р. Марица, поради настоящите според член 159, алинея 3 и член 146о, ал.3 от Закона за водите проект за ръководство на речните басейни и проект за ръководство на риска от наводнения на Източнобеломорски регион за басейново управление 2016 - 2021 година и с оглед подготовката на проектите за интервала 2022-2027 година “, акцентира още омбудсманът.

За да гледате видеото, би трябвало да активирате Javascript.
Източник: plovdiv24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР