Средната заплата в София е може би два пъти по-висока

...
Средната заплата в София е може би два пъти по-висока
Коментари Харесай

Николай Василев: Това е първата година, в която средната заплата не изпревари инфлацията

" Средната заплата в София е може би два пъти по-висока от някои региони в страната. Затова, в случай че фиксираме минималната работна заплата да бъде 50% от междинната за страната, то за София тя наподобява ниска, а за доста елементи в страната ще бъде близка до междинната. Какъв е този пазар на труда, където минималната заплата е доста близка до междинната? Може да се окаже, че цяла Видинска област получава най-вече минималната работна заплата ".

Това сподели пред Николай Василев, някогашен вицепремиер и някогашен министър на стопанската система.

И добави, че полемиката е тежка, само че по-реалистично е минималната да е 40% от междинната и да има блян за повишение на междинната заплата.

" През всяка една от годините след въвеждането на Валутния ръб междинната заплата у нас растеше и през всяка една от годините заплатите растяха по-бързо от инфлацията. 2022 година щеше да бъде изключение, тъй като си мислехме, че инфлацията е ужасно висока, а заплатите неведнага я догониха. В края на годината обаче се оказа, че инфлацията е 15,2% средногодишно, междинната заплата също се е вдигнала с над 15%. Може да се каже, че това е първата година, в която междинната заплата не изпревари инфлацията, а единствено я настигна, което не е толкоз неприятно ".

В предаването " Нещо повече " Василев дефинира като позитивно това, че служебното държавно управление не е внесло нов бюджет, тъй като няма значение какво е щяло да написа в него, откакто вървим към следващи избори, всяка партия е можело да се състезава какъв брой повече милиарда ще раздаде:

" Най-разумно е в края на април - началото на май да има ново държавно управление, което в обозрим интервал да вкара нов бюджет, да го извършва и да носи своята отговорност. Бюджетната политика е напълно неверна. Бих вкарал бюджет без недостиг. Когато в положителни времена едно семейство не може да си балансира бюджета и кара на потребителски заеми от заплата на заплата, какво ще прави в неприятни времена? Държавата е същото ".

По думите му ценовото ниво у нас е на половината от това в Западна Европа:

" Не че е по-скъпо при нас, а е на половина по-евтино. Винаги може от 1000 групи артикули да се намерят, които са по-скъпи в България. България е най-евтината страна в Европа ".
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР