Специалистите по изкуствен интелект в практиката наричат сингулярност онази точка

...
Специалистите по изкуствен интелект в практиката наричат сингулярност онази точка
Коментари Харесай

Кога ще настъпи сингулярност: Ще станат ли машините наистина по-умни от хората?

Специалистите по изкуствен интелект в практиката назовават сингулярност онази точка във времето, в която изкуственият разсъдък ще се изравни с (и изпревари) този на хората – това е така наречен Изкуствена обща просветеност (или Artificial General Intelligence – AGI).

В продължение на десетилетия учените са тествали всички подходи за основаване на AGI, като употребяват техники, като рационализиране на ученето и машинно образование. Никакъв метод не се оказва доста по-добър от който и да е различен, най-малко до момента.

Всъщност има измама тук: макар вълнението и многото оферти по въпроса, нямаме визия по какъв начин да изградим AGI.

На Съвместна мулти-конференция за изкуствения разсъдък на човешко равнище, извършена предишния месец в Прага, специалисти в региона на изкуствения разсъдък и визионери от целия свят споделиха своите цели, очаквания и визии по какъв начин да се реализира прогрес към ИИ на равнище човек, което е последната спирка преди същинската Изкуствена обща просветеност (сингулярност).

Така или другояче, множеството специалисти считат, че времето когато изкуственият разсъдък ще се изравни с този на индивида идва – по-скоро, в сравнение с по-късно. В анкета на участниците в конференцията, изследователските компании AI GoodAI и SingularityNet откриха, че 37% от респондентите считат, че хората ще основат изкуствен интелект на равнище човек в границите на до 10 години. Други 28% считат, че това ще отнеме 20 години. Само два % считат, че сходно нещо в никакъв случай няма да съществува.

Изданието futurism.com беседва по време на конференцията с редица откриватели, вложители и политици, с цел да разбере по кое време, съгласно тях ще се стигне до точката на сингулярност, по кое време ще се случи изравняването на изкуствения и човешкия разсъдък. Вижте част от отговорите.

Иракли Беридзу, Ръководител на Центъра за изкуствен интелект и роботика, UNICRI, Организация на обединените народи:

„ В момента няма безусловно никаква индикация, че сме някъде покрай AGI. И никой не може да каже уверено, че това ще се случи в границите на избрана времева рамка. Или още по-лошо, никой не може да каже, че това изобщо може да се случи. Може в никакъв случай да нямаме AGI, тъй че би трябвало да вземем поради това, когато обсъждаме изкуствения разсъдък. “

Шон О Хейгърта, Изпълнителен шеф на Кеймбриджския център за проучване на екзистенциалния риск:

„ Все още има доста работа; към момента има доста неща, които не разбираме. Като имаме това схващане, може би е действително да приемем, че ще бъде допустимо това да се случи в границите на 50 години. “

Джон Лангфорд, Главен откривател в Microsoft AI:

„ Мисля, че би трябвало да се любуваме на технологията, до момента в който тя напредва. Трябва да се погрижим за това, накъде да отидем в бъдеще. Но въпреки това, сега няма AI на равнище човек и не мисля, че ще се случи доста бързо. Мисля, че в случай че имам шанс, това ще се случи в границите на моя живот. “

Марек Роса, Главен изпълнителен шеф и основен механически шеф в GoodAI:

„ Мисля, че сме съвсем там. Аз не предричам, че ще имаме обща изкуствена просветеност след три или след 30 години. Но съм убеден, че може да се случи всеки ден. “

Бен Гьорцел, Главен изпълнителен шеф на SingularityNET и основен академик в Hanson Robotics:

„ Не мисля, че се нуждаем от фундаментално нови логаритми. Мисля, че би трябвало да свързваме нашите логаритми по по-различни способи, в сравнение с в този момент. Ако съм прав, тогава към този момент имаме главните логаритми, от които имаме потребност … Смятам, че сме на по-малко от 10 години да създадем изкуствен интелект на човешко равнище. “

Хава Зигелман, Програмен управител в DARPA:

„ Не мисля, че сме стигнали до технологията за Общ изкуствен интелект. Мисля, че общият ИИ е марка за една доста обща концепция. Ученето през целия живот е образец за това – това е доста специфичен вид ИИ. Знаем към този момент теоретичната основа на това, знаем по какъв начин го прави природата и това е доста добре дефинирано. Има доста ясна посока, има индикатор. Мисля, че можем да го реализираме в близко време. “

Източник: megavselena.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР