София. С ученически дебат в Националната финансово-стопанска гимназия бе даден

...
София. С ученически дебат в Националната финансово-стопанска гимназия бе даден
Коментари Харесай

Започна кампанията на УНИЦЕФ и МОН „Заедно срещу насилието в училище“

София. С училищен спор в Националната финансово-стопанска гимназия бе даден старт на взаимната акция на УНИЦЕФ и Министерството на образованието и науката „ Заедно против насилието в учебно заведение “. Това оповестиха от УНИЦЕФ . Главната цел на самодейността е да се увеличи разбирането и чувствителността по тематиката за насилието, да се понижи толерантността към другите му проявления и да се поддържат учебните заведения в ефикасната предварителна защита на насилието и издевателството. Кампанията е подкрепена от Нова Броудкастинг Груп.
Участие в полемиката, която е част от световната самодейност на УНИЦЕФ „ Младежки диспути “, взеха възпитаници от 12 клас в НФСГ, дружно с доктор Джейн Муита, представител на УНИЦЕФ за България, Деница Сачева, заместник-министър на образованието и науката на Република България, Надежда Узунова, публицист от Нова телевизия, и шефът на гимназията Мая Гешева.
„ Ние имаме вяра, че насилието в учебно заведение може да бъде предотвратено. За да реализираме това, освен би трябвало да сме обединени, само че и би трябвало да чуем гласа ви. Не оставайте в това пространство на безмълвие, боязън и равнодушие, което може да съсипе вашия живот или живота на другар! Говорете. Кажете ни какво можем да създадем дружно ", обърна се доктор Муита към учениците.
„ Включването на младежите е една от най-важните стъпки в битката против насилието “, сподели Д. Сачева.
„ Мога да обещая, че ние не покриваме тези случаи – за тях би трябвало да се приказва. За страдание те се появяват в новините доста по-често, в сравнение с ни се желае “, сподели в обръщението си към учениците Н. Узунова. „ В тези случаи няма жертва и агресор. И двете страни са жертви и имат потребност от помощ и поддръжка “, добави тя.
Над половината младежи по света са били най-малко един път обект на принуждение от страна на връстници във и към учебно заведение. Физическото принуждение и тормозът пречат на образованието на над 150 милиона деца на възраст 13-15 години, съгласно данни на изследване на УНИЦЕФ. Учениците в България са измежду челните 10 от общо 43 изследвани страни, наранени от казуса „ учебен тормоз “. Дискомфортът и отчуждението от учебно заведение, ниският триумф и тормозът утвърждават рисковите държания измежду юношите, демонстрират данни на друго проучване - върху здравето и държанието на децата в учебна възраст, извършено от Института за проучване на популацията и индивида в съдействие с УНИЦЕФ.
В провелия се спор, учениците имаха за задача да изразят личната си позиция, само че по този начин също и да се слагат на мястото на родителите, учителите, политиците, публицистите и да предложат ограничения за справяне с казуса. Според децата е належащо родителите да споделят повече с децата си и да им бъдат опора в сложни обстановки.
От страна на учителите, децата чакат повече диалози за доближаване сред учениците и повече разискване на казуса с насилието и издевателството в учебно заведение. Според учениците са нужни ремонти в правилниците за учебния ред, където за момента са планувани съответни дейности единствено при случаи на физическо принуждение. Препоръките на учениците към политиците включват въвеждане на специфични часове с психолог и обезпечаване на държавна поддръжка за предварителна защита на насилието в учебните заведения с даване на повече средства за осъществяване на съответни ограничения. Към публицистите бяха изказани оферти за повече публичност и детайлно следствие на случаите на принуждение в учебно заведение, както и потреблението на положителен език.
Форматът „ Младежки диспути “ (Youth Talks) е световна самодейност, която има за цел да чуе гласа на учениците като им даде опция да изразят мнението си по отношение на насилието и издевателството, да споделят своите хрумвания и оферти за неговата предварителна защита и по този начин да се трансфорат в дейни сътрудници на смяната.
Повече за интервенцията в учебните заведения, която ще стартира от идната образователна година и се осъществя взаимно от УНИЦЕФ и МОН, можете да научите тук.
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР