София няма проекти за намаляване на замърсяването на въздуха от

...
София няма проекти за намаляване на замърсяването на въздуха от
Коментари Харесай

Сметната палата на ЕС: София няма проекти за намаляване на замърсяването на въздуха

" София няма планове за понижаване на замърсяването на въздуха от битово отопление, а то е важен източник на фини прахови частици ", сочи отчет на Европейската счете палата, показан през днешния ден.
" Планът за качество на въздуха на София не съдържа никакви ограничения за понижаване на замърсяването на въздуха от семействата ", се добавя в документа. Палатата е направила инспекция на ограниченията за прочистването на въздуха в Брюксел, Краков, Милано, Острава, София и Щутгарт.
Страната ни заема челно място в таблицата за години загуба на живот в положително здраве поради замърсен въздух. Отбелязва се, че София не разполага с места за наблюдаване „ от индустриален вид” на качеството на въздуха, макар че в града има електроцентрали и други промишлени уреди.
Пояснява се, че в София поради строителството на метрото през 2014 година измервателната станция на Орлов мост е била отстранена. Преди преместването тази станция е отчитала най-големия брой дни с превишения на фините прахови частици, а по-късно честотата на измерените превишения в столицата е намаляла внезапно.
България дефинира като двата съществени източника на замърсяване на въздуха в страната битовото отопление и превоза. За последните десетина години нивото на финансиране на ограничения за запазване на чистотата на въздуха у нас е било понижено с 58% – от 120 млн. евро за 2007-2013 година, на 50 млн. евро за 2014-2020 година, сочат данните.
Въпреки извоюваните от Европейската комисия каузи за чистотата на въздуха против България и други страни в Европейски Съюз пред Европейския съд, това не е довело до обвързване за предприемане на съответните ограничения.
През 2016 година общо 13 страни в Европейски Съюз, измежду които и нашата страна, са нарушили пределно допустимите стойности за фини прахови частици.
Всяка година в Европейски Съюз мръсният въздух провокира преждевременната гибел на към 400 хиляди души и води до разноски за стотици милиарди евро, е записано в отчета. Уточнява се, че най-застрашени са хората, които живеят в градовете.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР