София. Две или повече висши училища да обучават студенти съвместно,

...
София. Две или повече висши училища да обучават студенти съвместно,
Коментари Харесай

Одобрен е законопроект за изменение и допълнение на Закона за висшето образование

София. Две или повече висши учебни заведения да образоват студенти взаимно, както и да бъде въведен статут на така наречен „ планови “ докторанти. Това планува законопроект за изменение и допълнение на Закона за висшето обучение, признат от Министерския съвет, оповестиха от държавната осведомителна работа .

С измененията Министерството на образованието и науката (МОН) предизвиква съдействието сред висшите учебни заведения посредством основаване на взаимни мултидисциплинарни специалности. Студенти, записани в тях, ще учат обособените дисциплини в разнообразни университети. Висшите учебни заведения ще употребяват общи запаси и научен потенциал за подготовката на фрагменти по специалности, изискващи познания и умения от разнообразни области, които са значими за развиването на стопанската система и обществото. Това ще увеличи качеството и успеваемостта на просветителния развой.

Законопроектът урежда изискванията и реда, при които университетите ще подписват съглашения за взаимно образование. Специалностите са от нерегулираните специалности в професионални посоки, за които всяко висше учебно заведение има акредитация, съответстваща на неговата част от взаимното образование.

Условията за приема, интервалите на образование, разпределението на средствата за прехрана и издаването на дипломите ще се прецизират в съглашение, чието наличие е посочено в плана на закон.

Приемът ще се реализира в границите на одобрените места за професионалното направление на координиращото висше учебно заведение. Университетите ще могат да издават взаимни дипломи за приключена образователно-квалификационна степен.

С друга смяна се дава опция просветителна и научна степен „ лекар “ да се придобива посредством работа по научноизследователски план. Докторантите би трябвало да се образоват в продължение на най-малко три години в постоянна форма с контракт сред висшето учебно заведение или научната организация и ръководителя на плана. В същото време те ще получават възнаграждение съгласно осъществената от тях работа и изискванията на контракта. То може да е в пъти над сегашната докторантска стипендия от 500 лева

„ Проектните “ докторанти ще се одобряват след оповестяване на конкурс когато и да е на годината отвън одобрените от Министерския съвет бройки за съответната година.

С препоръчаните промени в Закона за висшето обучение ще се форсира подготовката на експерти, в това число в мултидисциплинарни области. Те ще оказват помощ и за израстването на млади откриватели, които са нужни за разширение на научната активност в страната и за развиване на новаторска стопанска система. Успоредно с това ще се подтиква свързаността сред висшите учебни заведения за реализиране на по-високо качество на преподаването и научните резултати.

Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР