Смятам, че е време България да преразгледаме 10-процентния плосък данък,

...
Смятам, че е време България да преразгледаме 10-процентния плосък данък,
Коментари Харесай

България трябва да се откаже от плоския данък

" Смятам, че е време България да преразгледаме 10-процентния плосък налог, тъй като прогресивното подоходно облагане разрешава да се разпределят по-успешно и правилно  ресурсите на една страна. Това твърди в изявление за Българска телеграфна агенция ръководещият шеф на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева, която в края на предходната седмица бе утвърдена да управлява Фонда за нов петгодишен мандат. Ние имаме сполучливи бизнеси, сполучливи хора – това е отлично. Но това значи, че те могат да способстват малко повече за качеството на работната ръка, за качеството на инфраструктурата, за страната си като цяло. Това ще бъде в полза на техния бизнес и на качеството на техния живот, твърди Георгиева.
Когато България одобри плоския налог задачата беше паричните потоци да излязат на ярко. Ако погледнете света, обаче диференцираните данъчни ставки към този момент се приемат  като предписание. Освен това прогресивното подоходно облагане, разрешава да се споделят по-успешно ресурсите в обществото, добавя шефът на МВФ..
Управляващият шеф на МВФ Кристалина Георгиева счита, че е реалистично България този път да влезе в еврозоната и показва, че това е въпрос на политическа воля.
Аз считам, че е допустимо. Какво следва - до септември месец, когато се актуализират анализите за България, ние към момента имаме време да доведем инфлацията до равнищата, на които тя би трябвало да бъде. Това значи държавните управления до тогава да не инжектират в стопанската система проинфлационни импулси. Ако ние покрием критериите, проектът ще бъде изпълнен, споделя тя. Според нея е добре за хората и за бизнеса да има поддръжка в сложни времена, само че не е добре, в случай че тя се трансформира в по-висока инфлация. " Не единствено че не е добре за влизането на България в еврозоната, само че и за българските жители. Инфлацията е налог върху приходите на хората и изключително по-бедната част от популацията доста страда от нея ", изяснява Георгиева.
Тя е на мнение, че макар идните избори влизането в еврозоната е тематика, по която има единение сред политиците и България не би трябвало да пропуща този късмет, откакто отсрочва тематиката към този момент два пъти.
" Ще повторя нещо, което съм казвала и преди - щом сме във валутен ръб, ние консумираме паричната политика на Европейската централна банка. Не съм чула в Българя да има предпочитание да се излезе от валутния ръб. И тук идва въпросът - за какво ние желаеме да консумираме политика, в чието образуване ние не участваме ", добавя Георгиева.
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР