Служебното правителство одобри днес два меморандума за разбирателство между България

...
Служебното правителство одобри днес два меморандума за разбирателство между България
Коментари Харесай

България и Гърция ще проучват възможностите за изграждане на нефтопровод Александруполис – Бургас

Служебното държавно управление утвърди през днешния ден два меморандума за съгласие сред България и Гърция, посредством които двете страни ще могат да развиват сътрудничеството си в региона на енергетиката, оповестиха от пресслужбата на Министерския съвет. 

Чрез първия документ двете страни се чака да си сътрудничат при изследването на опциите за осъществяване на план за създаване на нефтопровод Александруполис – Бургас.

Подписването на меморандума цели основаване на нужната база за изследване на опциите за осъществяване на инфраструктурния план за транспорт на недопечен нефт от не-руски източници от пристанището Александруполис в Гърция до региона на Бургас в България.

Предвижда се основаването на специфична работна група с присъединяване на представители на Министерството на енергетиката на България, Министерството на околната среда и енергетиката на Гърция, както и на заинтригуваните лица от двете страни. Експертният екип ще извърши нужните предварителни изследвания, ще изследва опциите за структуриране на план за създаване на нефтопровод Александруполис - Бургас и ще проучва разновидностите за неговото финансиране. В рамките на работната група следва да бъде направен План за деяние за осъществяване на плана до края на 2024 година

Предвижда се потенциалът на оферти нефтопровод да обезпечава като най-малко цялостна подмяна на вноса на съветски недопечен петрол в България по море от различни източници.

Целта на втория документ е укрепването на съдействието сред двете страни за гарантиране сигурността на доставките и съхранението на природен газ в дух на взаимност и взаимопомощ.

Меморандумът ще бъде подписан в осъществяване на Регламент (ЕС) 2022/1032 на Европейския парламент и на Съвета от 29 юни 2022 година за изменение на Регламенти (ЕС) 2017/1938 и (ЕО) № 715/2009 във връзка със съхранението на природен газ. Според условията на регламента всяка страна, която не разполага с подземни уреди за предпазване на газ на нейна територия, би трябвало да поддържа стратегически запаси, равни на 15% от годишното си ползване в друга страна от Европейски Съюз.

Един или повече гръцки снабдители на националната система за транспорт на природен газ, ръководена от DESFA, следва да се записват като консуматори на българската преносна система, както е планувано в Мрежовия кодекс на „ Булгартрансгаз ”. По този метод те ще могат да резервират потенциали за нагнетяване и рандеман в хранилището „ Чирен ” за оптимален общ размер на предпазване от 0,7 TWh.

От своя страна слотове и потенциал за предпазване, както и съответният потенциал за регазификация от терминали в Гърция, могат да бъдат резервирани от един или повече български снабдители на националната газопреносна система, ръководена от „ Булгартрансгаз ” ЕАД. Те ще употребяват полутечен природен газ за непосредствено доставяне на крайните консуматори на територията на България за оптимален общ годишен потенциал за регазификация от 2 TWh.

Меморандумът ще бъде подписан за 12 месеца и ще влезе в действие след утвърждението му от Народното събрание на България.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР