Състезание по математика Будилник“ за ученици от 2. до 10.

...

Млади математици се състезаваха в Стара Загора

Състезание по математика „ Будилник “ за възпитаници от 2. до 10. клас се организира в Професионалната гимназия по компютърни науки и  математически разбори „ Проф. Минко Балкански “.

Организатори на проявата са УН „ Съвета на мъдреците “ със съдействието на фондация „ Минко Балкански “, а премиите осигуриха от  фондация „ Математика без граници “.

Състезанието бе отдадено на Деня на Народните будители, а на грамотите на всеки участник бяха маркирани видните български будители, свързани със Стара Загора: Иван Салабашев – създател на първия автентичен труд по математика в България, Георги Шишков – основател на първия математически кръжок в България – в Стара Загора, Анастасия Тошева – преподавател на Райна Княгиня, разкрила учебно заведение в Стара Загора.

Отборното съревнование се организира в три групи:

1-ва спортна група – сред учебни тимове формирани от 3-ма възпитаници – по един възпитаник от 2., 3. и 4. клас;

2-ра спортна група – сред учебни тимове формирани от 3-ма възпитаници – по един възпитаник от 5., 6. и 7. клас;

3-та спортна група – сред учебни тимове формирани от 3-ма възпитаници – по един възпитаник от 8., 9. и 10. клас.

Участниците от всеки клас решаваха независимо по 5 задания със свободен отговор за 40 минути.

В отборно съревнование тимът победител получава купа „ Шампион “, а участниците в тима – златни медали; тимът, класиран на второ място получава купа „ Вицешампион “, а участниците в него получават сребърни медали, купа за 3-то място и бронзови медали получават класираните на трето място.

Индивидуално класиране – във всеки клас спечелилите получават златен орден, класираните на второ място – сребърен орден, а на трето място – бронзов орден.

Ето и резултатите от отборното съревнование

Шампионите на първото издание „ Будилник “ – 1.11. 2022 година: 2, 3 и 4 клас – ОУ „ Алеко Константинов “, гр. Пловдив, 5., 6., 7 клас – СУ „ Св. П. Евтимий “, гр. Пловдив, 8, 9, 10 клас – Академия по математика – Стара Загора.

Вицешампиони: 2, 3 и 4 клас – ОУ „ Кулата “, гр. Казанлък, 2, 3 и 4 клас – НУ „ Димитър Благоев “, гр. Стара Загора, 5, 6 и 7 клас – ОУ „ Кулата “, гр. Казанлък, 8, 9, 10 клас – тим ГПЧЕ „ Ромен Ролан “ и ППМГ „ Гео Милев “ – Стара Загора.

Трето място:2, 3 и 4 клас – ОУ „ Алеко Константинов “, гр. Пловдив, 2, 3 и 4 клас – 9 ОУ „ Веселин Ханчев “, гр. Стара Загора, 2, 3 и 4 клас – НУ „ Димитър Благоев “, гр. Стара Загора, 2, 3 и 4 клас – 9 ОУ „ Веселин Ханчев “, гр. Стара Загора, 2, 3 и 4 клас – 13 ОУ „ Св. Паисий Хилендарски “, гр. Стара Загора, 5,6 и 7 клас – 13 ОУ „ Св. Паисий Хилендарски “, гр. Стара Загора, 5, 6 и 7 клас – 9 ОУ „ Веселин Ханчев “, гр. Стара Загора, 8, 9, 10 клас – ПГ по КНМА „ Минко Балкански “ – Стара Загора.
Източник: novinata.bg