С дузпа на Килиан Мбапе Франция спечели с 1:0 над

...

Франция и Англия продължават без грешка в квалификациите за Евро 2024

С дузпа на Килиан Мбапе Франция завоюва с 1:0 над Гърция в мач от група В и резервира съвършения си връх в квалификациите за Евро 2024. Дузпата на суперзвездата на Пари Сен Жермен и капитан на Франция беше избавена, само че той получи право на втори опит поради нахлуване в зоната от страна на гръцки бранител. Франция можеше да продължи да печели с по-голяма разлика, откакто бранителят на Гърция Константинос Мавропанос беше изпъден за боричкане на земята на Рандал Коло Муани, което лиши Франция от ясна опция за гол.

Победата на Франция в последното им посещение през този сезон ги остави отпред на квалификационна група В с 12 точки от четири мача. Те не са позволили гол до момента и са на шест точки от Гърция, въпреки и да са изиграли мач повече.

Националният тим по футбол на Република Северна Македония инкасира най-тежкото проваляне в цялата си история. В понеделник вечер македонците отстъпиха с 0:7 при гостуването си на Англия в среща от група " С " на европейските квалификации.

Двубоят на митичния стадион " Олд Трафорд " безусловно мина на една врата, като западните ни съседи не насочиха нито един удар към британския пазач Джордан Пикфорд, нито съумяха да основат заплаха пред него.

Още до почивката Англия взе стабилен задатък от 3:0 с голове на Хари Кейн, Букайо Сака и Маркъс Рашфорд. Сака повиши на 5:0, оформяйки хеттрика си с красиви осъществявания в 47-мата и 51-вата минута, а прецизен за 6:0 бе резервата Калвин Филипс в 64-тата минута.

В 73-тата минута Хари Кейн оформи крайното 7:0 с тъкмо изпълнена дузпа за наслада на повече от 70 хиляди фенове по трибуните.

Украйна се изкачи на второ място във краткотрайното класиране на група " С " от европейските квалификации по футбол след спестовна победа с 1:0 против Малта. Украинците са с шест точки от три мача и водят с три пред тима на Италия, който бе ангажиран с плейофите в Лигата на нациите.

Малта е на последната позиция с четири провали от четири мача, а водач е Англия с цялостен актив от девет точки. Днес тимът на Гарет Саутгейт посреща четвъртия в класирането Република Северна Македония.

Единственото попадение в мача сред Украйна и Малта падна в 72-та минута, когато Виктор Циганков бе прецизен от дузпа. Той вкара и два пъти против Германия.

Англия остава еднолично на върха в класирането в групата с 12 точки от четири мача. На второ място с 6 точки е Украйна, пред Италия и Република Северна Македония с по 3 точки и Малта без актив.

Финландия пък оглави еднолично група " Н " с погром с 6:0 против Сан Марино. Даниел Хаканс заби хеттрик за девет минути през второто полувреме за финландците, които са с по три точки пред Словения, Казахстан и Дания.

Армения зае второто място в група " D " с победа с 2:1 против опашкаря Латвия. Тигран Барсегнян донесе триумфа за тима си в първата минута на добавеното време от дузпа, а халфът на ЦСКА-София Жираир Шагоян остана на пейката.

Националният отбор на Армения е еднакъв по точки с водача Турция и води с по две на Уелс и Хърватия.

Швейцария и Румъния приключиха наедно 2:2 в европейска подготовка от група I. На стадиона в Люцерн домакините пропиляха задатък от две попадения в самия завършек на срещата.

„ Кръстоносците “ вървяха решително към трите точки след двата гола на нападателя Зеки Амдуни преди почивката. Той се разписа в 28-та и 41-та минути, а в ролята на асистенти за попаденията се трансфораха Рубен Варгас и Джердан Шакири. Резултатът остана неизменен до 90-та минута, когато резервата на гостите Валентин Михайла понижи недостига след подаване на друга от промените на Едуард Йорданеску – Олимпиу Морутан. 120 секунди по-късно северните ни съседи нанесоха втори удар на обърканите швейцарци – още веднъж композиция сред Морутан и Михайла бе приключена от втория за крайното 2:2.

Така след четири мача в групата Швейцария продължава да води с 10 точки след първата си неверна стъпка. Румънците са втори с осем пункта, също без проваляне от началото на квалификациите за Евро 2024. Израел е трети със седем точки, с по три са Беларус и Косово, а с една на дъното е скромният отбор на Андора.

Резултати и класиране в квалификациите за европейското състезание по футбол в Германия през 2024 година: