Рекордно дълго продължава заседанието на правната комисия, на което депутатите

...
Рекордно дълго продължава заседанието на правната комисия, на което депутатите
Коментари Харесай

Безсънна нощ за депутатите от правната комисия, вече 18 часа променят Изборния кодекс

Рекордно дълго продължава съвещанието на правната комисия, на което депутатите преглеждат над 100 оферти за промени преди второто четене на закона в пленарната зала.

Народните избраници започнаха да заседават по Изборния кодекс в 14.30 следобяд на 16 ноември, сряда и не престават без спирка да одобряват поправките и тази заран. Заседанието не е спирано.

Депутатите от ГЕРБ, Българска социалистическа партия и Движение за права и свободи върнаха смесената форма на гласоподаване - с машина и с хартиена бюлетина, отстраниха електронното отдалечено гласоподаване и регион " Чужбина ", предава БНР.

Броят на нужните заявки за разкриване на секции зад граница беше повишен от 40 на 100. Закрит беше Общественият съвет към Централната изборна комисия (ЦИК). Членовете на самата Комисия пък бяха увеличени на 25.

Мнозинството в правната парламентарна комисия реши още секционните комисии да не предават на районните изборни комисии записващите механически устройства от машинното гласоподаване, а разписката от машината, която до момента служеше за контролни цели, да се смята за бюлетина от машинно гласоподаване.

Така сумирането на резултатите няма да се дефинира от машините, а от членовете на секционните комисии, които ще преброяват бюлетините. При броенето и попълването на протоколите ще има видеонаблюдение, само че то няма да се записва на електронен притежател.

Сред признатите оферти е и основаването на звено за ръководство на машинното гласоподаване към ЦИК. То беше гласувано още на първо четене по предложение на " Демократична България ", само че ГЕРБ внесоха промяна преди второто, в която бяха заличени думите " електронно гласоподаване ".

Правната комисия одобри с 12 гласа " за " и 11 " срещу " и предлагането на ГЕРБ-СДС да няма многомандатен избирателен регион отвън страната. 

Надежда Йорданова от " Демократична България " дефинира предлагането за така наречен регион " Чужбина " като " поредна стъпка обратно в неверна посока, която не е в интерес на честните избори ". И означи, че когато няма подобен изборен регион българските жители в чужбина не могат да упражнят преференциален избор, написа Българска телеграфна агенция.

От своя страна Хамид Хамид от Движение за права и свободи разяснява, че липсва методика, която да дефинира какъв брой мандата и от кое място ще бъдат взети, с цел да бъдат дадени на регион " Чужбина ". Според него отвън страната има към 2 млн. българи, което прави близо 80 мандата. Асен Васил от " Продължаваме Промяната " отговори, че има два метода - да се употребяват за база хората, дали своят вот на последните избори в чужбина, или да се употребяват данни от Министерство на вътрешните работи за напусналите страната.

От ГЕРБ-СДС показаха като претекст за смяната, че когато няма подготвеност за въвеждане на дадена смяна, то тя би трябвало да се обмисли по-внимателно и обширно.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР