Проблемът с недостига на здравни работници е известен през последните

...
Проблемът с недостига на здравни работници е известен през последните
Коментари Харесай

СЗО: Недостигът на здравни работници е голям проблем в световен мащаб

Проблемът с дефицита на здравни служащи е прочут през последните 20 години, съобщи специалист от Световната здравна организация (СЗО), представен от Анадолската организация.

" Знаем какво би трябвало да се направи, с цел да се понижи този дефицит ", сподели Рюдигер Креч, шеф на отдела за промоция на здравето в СЗО.

Световният здравен орган неотдавна предвижда дефицит на 10 млн. здравни служащи и експерти по здравни грижи до 2030 година въз основа на актуалните трендове, като " най-остър дефицит " ще има в най-бедните страни.

" СЗО от много години бие тревожния звънец, че сме изправени пред сериозен дефицит на здравни и обществени служащи ", съобщи Креч, като акцентира, че този проблем може да бъде преодолян с поддръжката на страните членки.

Отбелязвайки, че СЗО има подготвени проекти за деяние на районно и световно ниво за това по какъв начин да се оправи с дефицита на здравни служащи, той сподели, че макар всички тези старания " страните в действителност не подхващат нужните стъпки, с цел да смекчат задоволително този дефицит ".

Има " доста неща, които можем да създадем ", с цел да задържим хората в здравната система, като организираме изискванията за здравните служащи, заплатите и кариерните благоприятни условия, изключително за медицинските сестри, сподели той.

Светът е в ужас

" Днес виждаме, че светът е в ужас ", както е било при основаването на СЗО след Втората международна война, сподели Креч.

Светът е изправен освен пред пандемията от ковид, само че в същото време и " голяма " климатична рецесия, обществена рецесия и районни войни, сподели служителят на СЗО.

СЗО и всяка страна би трябвало да потърсят способи да оказват помощ на хората да се оправят по-добре с тази неустановеност, която е провокирана от всички тези рецесии, съгласно него.

Преди ковид светът се сблъска с H5N1 (птичи грип), H1N1 (свински грип) и в някои райони със Зика (вирусно заболяване, пренасяно от комари) през това хилядолетие и СЗО предприе прегледи на това какво е било свършено вярно и какво не, изключително след рецесията с ебола, сподели специалистът.

" В СЗО получихме доста рецензии след рецесията с ебола през 2015 година ", посочи Креч. " Голяма част от тази рецензия беше безусловно оправдана. "

" Така че това, което направихме след рецесията с ебола, беше да обърнем всеки камък, което значи, че разгледахме всички процеси, които имаме, с цел да разберем какво бихме могли да създадем и би трябвало да създадем по-добре за идната пандемия ", сподели той.

" И това в действителност послужи за сюжет при реакцията ни във връзка Ковид-19 ", безапелационен е специалистът.

Много смъртни случаи от Коронавирус е можело да бъдат предотвратени

По данни на СЗО от декември 2019 година насам са регистрирани над 762 милиона случая на COVID-19 и над 6,89 милиона смъртни случая в минимум 192 страни и райони.

" Можехме да съкратим времето на рецесията (Ковид-19) с доста и в последна сметка можеше да имаме доста по-малко смъртни случаи ", единствено в случай че страните не " политизираха " реакцията си, изправени пред пандемията, показа Креч.

Въпреки че страните демонстрираха " безспорна взаимност " при проучването и създаването на имунизациите, солидарността се трансформира в " щедрост ", когато се стигна до разпределянето на инжекциите.

Той сподели, че откакто имунизациите са били предоставени, богатите страни са ги закупили в огромни количества за своето население, а бедните страни са ги получили по-късно, предаде .

" Така че, защото за жалост не реагирахме на тази пандемия по метода, по който би го направила една здравна система, а доста страни членки политизираха пандемията, ние допуснахме доста повече смъртни случаи ", сподели той.

Креч съобщи, че вторият огромен урок за здравните системи по целия свят е, че хората с хронични болести като рак, сърдечносъдови болести, респираторни болести или диабет не са получили здравните грижи, които е трябвало да получат по време на пандемията, което е довело до смъртност " доста над " характерните случаи на Ковид.

" Нуждаем се освен от устойчиви здравни системи, само че и от общества, които да могат по-добре да се оправят със напрежението върху системата при сложни обстановки ", сподели той. " Това е нещо, което съгласно мен като свят би трябвало да научим по-добре ".
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР