Приключва работата на фондация По-диви Родопи по възстановяването на благородните

...
Приключва работата на фондация По-диви Родопи по възстановяването на благородните
Коментари Харесай

Кошута пътешественик броди из Източните Родопи

Приключва работата на фондация " По-диви Родопи " по възобновяване на благородните елени в дивата природа на Източните Родопи на територията на дивечовъден сектор Студен бунар, оповестиха от организацията.

В края на предходната седмица бяха превозени и освободени последните седем благородни елена, като по този начин общият им брой от 2016 година доближи 50 разселени животни.

На пет от благородните елени бяха сложени сателитни предаватели, което разрешава на екипа на " По-диви Родопи " да следи всяко тяхно придвижване в действително време. Експертите към този момент получават скъпа и забавна информация от поставените от предходни освобождавания предаватели на част от животните. Благодарение на новите технологии е станало ясно, че една от кошутите е последовател на дългите пътешествия.

Въпросната кошута към този момент неколкократно напускала добре охраняваното ловно стопанство Студен бунар и се отправила на проучвателен пътешествия из Хасковска и Кърджалийска област. Животното сполучливо съжителствало и с вълци, прекарвайки най-малко няколко дни в непосредствена непосредственост с тях. Другите елени предпочитали късите разходки и не се отдалечавали доста от региона, който населяват, изясняват от " По-диви Родопи ".

Екипът на фондацията разполага и с фотокапани за по-добро непрестанно наблюдаване на животните в региона.

Една от значимите функции на елените е да поддържат мозаечния пейзаж на Източните Родопи, което е от голямо значение за опазването на богатото биоразнообразие на този район.

Остатъците от умрели елени лопатари са значима хранителна база за белоглавия, египетския и черния лешояд.

Благородният елен е едно от постоянно рисуваните диви животни в тракийските гробници. За страдание типът беше съвсем е липсващ от региона поради бракониерство като обособени животни са непокътнати по граничните елементи на Източните и Западните Родопи в Държавно ловно стопанство " Женда ". Тази естествена популация също се развива доста добре през последните години и животните стартират да се саморазселват на изток по цялата територия на общините Кърджали и Черноочене.

Фондация " По-диви Родопи " в съдействие с дивечовъден сектор Студен бунар към СЛРБ и локалните ловни сдружения oт години работи за възобновяване на благородния елен в Източните Родопи. Разселените животни няма да бъдат ловувани най-малко 5 години.

Връщането на едрите тревопасни е значима природозащитна активност, която се прави в границите на LIFE+ плана " Опазване на черните и белоглавите лешояди в Родопитe ".
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР