При всяка възможност те се представят за острови на стабилността

...
При всяка възможност те се представят за острови на стабилността
Коментари Харесай

Шенген за България и Румъния ли? Вратите остават затворени!

При всяка опция те се показват за острови на стабилността и сигурността - все пак не ги одобряват в Шенген. България и Румъния остават неприемливите деца на Европа, написа Дойче веле, представена от Dnes.bg.

Българският министър на външните работи Екатерина Захариева бе тази, която още веднъж повдигна тематиката за Шенген пред немската и европейска общност. В изявление за вестник " Ди Велт " тя  настоя освен за анулация на граничния надзор в границите на Европейски Съюз, само че и за приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство да края на годината.

Изявлението на българския външен министър придобива особена тежест, защото сега България е ротационен ръководител на Европейски Съюз. Но тази самодейност не е нова. С упорита поредност политиците в България и Румъния упорстват за приема на двете страни, който беше в началото плануван за 2011 година.

Техните претенции обаче непрекъснато биват отхвърляни поради слабостите в областта на правораздаването и битката с корупцията. Според Еврокомисията двете страни извършват всички механически условия за присъединение към Шенген. Отделни страни-членки и най-много Германия и Франция обаче непрекъснато показват запаси за приемането на България и Румъния. С право, настояват критиците на прибързаното приемане в Шенгенското пространство.

Граничният надзор ще остане

Баварският вътрешен министър Йоахим Херман е един от водещите политици, които не желаят преждевременно приемане на двете страни. В изявление за пресата през януари той съобщи, че е желателно двете страни да бъдат присъединени към Шенгенското пространство, само че това не трябва да става за сметка на сигурността на немското население. А тази заплаха - съгласно него - е прекомерно огромна заради " ширещата се корупция и проблемите с проведената престъпност " в България и в Румъния.

Йоахим Херман акцентира, че не е подходящо да се вкарва граничен надзор по границата с Австрия, а да бъде отстранен за България и Румъния, без да бъде подсигурена отбраната на външните граници на Европейски Съюз. Още преди последните избори за Бундестаг през есента предходната година федералният канцлер Ангела Меркел се застъпи за приемането на всички страни в Шенгенското пространство. Тя приветства предлагането на Жан-Клод Юнкер за бързото приемане на България и Румъния като " един рационален метод ".

Веднага по-късно обаче настоя за продължение на граничния надзор по немските граници за неопределен срок. " Докато отбраната на външните граници не действа по този начин, както ние си я представяме, е безусловно вярно да бъде удължен граничният надзор в главните сектори по вътрешните граници ", съобщи Ангела Меркел в изявление за пресата.

Жан-Клод Юнкер се отмята

Междувременно ръководителят на Европейска комисия Жан-Клод Юнкер се държи въздържано, най-малко що се отнася до предлагането му за приемане на Румъния. Той дава висока оценка на напредъка на страната във връзка с върховенството на закона. Но Европейска комисия никога не може да одобри последните развития в страната, съобщи той в Брюксел.

Намекът бе повече от явен. Социалдемократическото държавно управление в Букурещ се пробва да ограничи независимостта на правораздаването и разводнява битката против корупцията. Жан-Клод Юнкер съобщи, че в случай че така наречен правосъдна промяна не бъде модифицирана, присъединението на страната към Шенгенското пространство ще бъде обсъждано под различен ъгъл.

Днес към Шенгенското пространство принадлежат 26 страни. 22 от тях са членки на Европейски Съюз, т.е. всички като се изключи Англия, Ирландия, България, Румъния, Хърватия и Кипър, както и Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария.

Граничният надзор по вътрешните граници беше анулиран, само че от началото на бежанската рецесия доста страни от Европейски Съюз вършат инспекции по границите. С оглед на нарасналата терористична заплаха Европейска комисия желае да удължи граничния надзор в Шенгенското пространство. Все още в действие е правилото, че при потребност граничният надзор може да бъде удължаван всеки шест месеца. През май изтича срокът на последното удължение на граничните контроли. Брюксел предлага удължение на граничния надзор за период до три години  с оглед на нестабилното състояние със сигурността. Понастоящем доста страни, измежду които Германия, Франция и Австрия, вършат инспекции по границите си. Повечето от тях обаче обосновават тези ограничения не с терористичната опасност, а с незадоволителната протекция на външните граници на Европейски Съюз.
 
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР