През 2021 г. хората по света са станали по-тъжни, по-угрижени

...
През 2021 г. хората по света са станали по-тъжни, по-угрижени
Коментари Харесай

Галъп: Светът е по-стресиран от всякога, българите не са най-нещастни

През 2021 година хората по света са станали по-тъжни, по-угрижени и по-стресирани, в сравнение с през предната 2020 година, а тя е била рекордна по отрицателни страсти (тогава стартира международната Коронавирус пандемия), сочи годишното изследване на международната асоциация Gallup в 122 страни за отрицателните и позитивните страсти на нациите по света.

Хората са питани дали са изпитали предния ден пет отрицателни страсти, а резултатът е компилиран в показател. По-високите стойности значат повече отрицателни страсти. През 2021 г четирима от всеки 10 възрастни по света са споделили, че са изпитвали доста грижи (42%) или стрес (41%), а малко повече от трима на всеки 10 са изпитвали физическа болежка (31%). 28% са били тъжни, а 23% - гневни.

Рекордно висок е процентът на уплашени хора - 2021 година е била най-стресиращата от доста години насам, разясняват от Gallup.



По-малко хора, в сравнение с през 2020 година са имали позитивни прекарвания. Седем от всеки 10 души са се чувствали добре отпочинали, усещали са наслада (70%), усмихвали са се или са се разсмивали (72%). Почти 9 от всеки 10 са усещали почитание от страна на другите (86%). 50% споделят, че са научили или правили нещо забавно в деня преди да ги интервюират.

Афганистан е страната, в която хората са чувствали най-вече негативни страсти през 2021 година, сочи изследването - 80% угриженост, 74% стрес, а единствено 18% са се разсмивали или усмихвали предния ден.

Индексът на отрицателните страсти е доста висок и в Ливан и Ирак. Интересното е, че турците са шести в света в тази отрицателна ранглиста. Най-малък е показателят за негативните страсти в Естония, Киргизстан, Латвия, Русия (проучването е правено преди началото на войната в Украйна) и Южна Африка.

Най-добре са се чувствали (според показателя за положителни емоции) хората в Панама, Индонезия и Парагвай. В топ 10 на тази ранглиста от европейските страни са единствено Исландия и Дания. 



Как са се чувствали българите?

Според данните 16% от българите са били гневни, 32% уплашени, 34% затънали в грижи. В позитивния набор на показателя 62% са се чувствали добре отпочинали, 71% са се разсмивали или усмихвали предния ден, 89% са усещали почитание от близките, за 47% предния ден е бил забавен. Така измерено, оказва се че българите напълно не са най-нещастни даже в Европа. Например гневните в Северна Македония са били 26%, уплашените в Гърция 57%, угрижените в Италия 52%. Ако 71% от българите са чувствали приятност от деня, в Сърбия са били 66%, а в Испания - 59%. 

Не единствено пандемията е отговорна за нарастването на отрицателните страсти по света - такава е наклонността от десетилетие насам. Важно е политиците да проучват за какво светът се движи по тази траектория и да помислят за промени, е анализът на специалистите от Gallup.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР