Преди 100 млн. години в Сахара са живеели летящи влечуги

...
Преди 100 млн. години в Сахара са живеели летящи влечуги
Коментари Харесай

Откриха останки от летящи влечуги, живели в Сахара преди 100 млн. години

Преди 100 млн. години в Сахара са живеели летящи влечуги с остри зъби. До това умозаключение доближи интернационален екип от откриватели, ръководени от учени от университета Бейлър в Тексас, откакто се натъкнаха на техни остатъци в Африка.

Животните са имали обхват на крилете 4 метра и са се реели над речни екосистеми, които по това време са съществували в Сахара. Въпросните птерозаври са загребвали риби с крилете си и са ги улавяли с острите си зъби във въздуха.

Учените разпознали три нови типа въз основа на части от челюсти със зъби, открити от миньори в селището Бегаа в Югоизточно Мароко, добавя Българска телеграфна агенция. " Фосилите от птерозаври са изкючително редки, като множеството от тях са открити в Европа, Южна Америка и Азия. Новите находки хвърлят светлина върху света на птерозаврите през кредата в Африка ", съобщи ръководителката на проучването Меган Джейкъбс от университета Бейлър.

Специалистите открили, че птерозаврите в Африка са били сходни с тези на други места по света, само че не и идентични с тях - ловували са риба, която била в извънредно огромно обилие. " Като си има поради, че става въпрос за едри животни, телесното им тегло е било малко. Костите им са били тънки като лист хартия и кухи като тези на птиците. Това им е разрешавало да се повдигнат във въздуха макар огромните си размери. Птерозаврите са прелитали сред Южна Америка и Африка по същия метод, както през днешния ден това вършат кондорите и албатросите ", разясни Джейкъбс.

Фосили от единия от типовете - Anhanguera, по-рано са били открити само в Бразилия, а от типа Ornithocheirus - в Англия и Централна Азия. Резултатите от проучването са оповестени в Cretaceous Research.

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР