Повишеният интерес на потребителите към пазаруването през Интернет и увеличаването

...
Повишеният интерес на потребителите към пазаруването през Интернет и увеличаването
Коментари Харесай

Онлайн търговията създава проблеми на хората! Най-честият проблем е с връщането на продукти!

Повишеният интерес на потребителите към извършването на покупки през Интернет и увеличението на електронните магазини докара до там, че най-често срещаните тъжби и сигнали започнаха да влизат и проблеми, които са свързани с онлайн търговията, написа Дарик.

Това заяви ръководителят на Комисията за отбрана на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов и добави, че институцията реагира на всяка тъжба или сигнал, само че откликва и на желанието на хората за консултация по съответни запитвания, свързани с извършването на покупки, в това число и през Интернет.

Основният въпрос към специалистите на КЗП е обвързван с правото да върнат онлайн покупка и да получат парите си назад единствено тъй като продуктът не им е харесал. „ Съгласно общата европейска рамка в 14-дневен период от приемането на стоката потребителят може да съобщи желанието си пред търговеца да я върне и в същия този период търговецът би трябвало да предприеме дейности по възобновяване на всички платени от клиента пари ”, изясни Маргаритов. Той посочи, че по закон това следва да стане по същия прийом, по който е било осъществено заплащането. Според него е допустимо потребителят и търговецът да се договорят за различен желан метод, само че е належащо да бъде реализирано цялостно единодушие сред тях.

Все още КЗП открива случаи, в които или не е разказано задоволително ясно правото на отвод, или е посочен по-кратък период за упражняването му. „ Това може да се дължи на събитието, че до 2014г. нормативната уредба позволяваше този период да бъде седем дни. В момента той е уеднаквен за всички държави-членки и е 14 дни ”, напомни Маргаритов. Председателят на КЗП уточни, че още веднъж в интерес на потребителите е скъсен от 30 дни на 14 дни срокът, в който търговецът следва да върне парите откакто клиентът му го е уведомил за желанието си да се откаже от покупката.

Независимо от това какъв период е посочен от електронния магазин, годният е 14 дни. Нещо повече – в случай че търговецът си е икономисал информация за опцията и периодите за връщане на стоката, потребителят има право в границите на една година след приключването на 14-дневния период от приемане на стоката, да се откаже от покупката. „ Това е направено, с цел да бъдат подтиквани търговците да разгласяват тази информация в електронните си магазини ”, разяснява ръководителят на КЗП.

Препоръчително е отводът да бъде заявяван посредством Стандартния европейски формуляр, който търговците са длъжни да разгласяват на електронните си страници, само че може да бъде изтеглен и от уеб страницата на КЗП. „ Така ние доста елементарно бихме могли да потвърдим, че търговецът не е извършил задължението си да върне парите в период ”, добави Маргаритов.

Председателят на КЗП осведоми, че Новият търговски механизъм планува въвеждането на по-ясни правила по отношение на това по кое време стоката, която се връща, е използвана и по кое време единствено е тествана от потребителя, с цел да се увери той, че дава отговор на неговите упования.
loading... #SC_TBlock_381491 a { font-family: Roboto!important; }
Източник: 7dnisofia.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР