Ползите от въвеждане на еврото в Българя продължават са повече.

...
Ползите от въвеждане на еврото в Българя продължават са повече.
Коментари Харесай

Има ли рискове при въвеждане на еврото у нас

Ползите от въвеждане на еврото в Българя не престават са повече. Това съобщи някогашният вицепремиер по ръководство на европейските средства Атанас Пеканов.
 
„ Основната е засилено доверие в банковата система, защото ще бъде засилен надзорът над нея, с обстоятелството, че ще бъдем надзиравани и от Франкфурт. Ще има спомагателен репутационен резултат, ще има понижаване на транзакционните разноски, ще можем да взимаме и присъединяване в решенията на Европейската централна банка ”, сподели той в студиото на „ Здравей, България ”.

„ Към момента ние единствено реплицираме заради обстоятелството, че сме във Валутен ръб и единствено повтаряме това, което се реши във Франкфурт. Например, в случай че другата седмица се реши през юли да бъдат вдигнати лихвените проценти в Еврозоната, Българска народна банка ще би трябвало да реплицира това решение. По-добре е да участваме в тези решения. Някой беше споделил доста хубаво, че или си на масата или си в менюто. По-добре е да участваме в тези решения ”, разяснява Пеканов.
 
Той означи, че въпреки всичко съществуват и опасности от приемането на еврото у нас. „ Ситуацията е доста несигурна, има нараснала инфлация. Еврото съгласно всички разбори, които сме правили, не способства кой знае какъв брой за това да се увеличи инфлацията, само че хората постоянно остават с такова възприятие, тъй като някои артикули се закръглят непозволено нагоре. Това демонстрират анализите преди 10 година, когато Балтийските страни се причислиха, там не е имало кой знае какъв проинфлационен резултат ”, уточни някогашният вицепремиер по ръководство на европейските средства.

Как ще се отрази на пенсионерите приемането на еврото

По думите му в този момент обаче сме в доста мощна инфлационна среда. „ Има доста висока инфлация, доста над задачата на ЕЦБ и страховете на хората не би трябвало да се неглижират. Трябва да се изговорят и да има добра осведомителна акция ”, безапелационен бе Атанас Пеканов. И добави: „ По този метод виждам и приемането на този проект за еврото от предходната седмица. Той е създаден още предходната година и включва редица ограничения, които наложително би трябвало да се подхващат. Ако желаеме изгодите да са повече от негативите, би трябвало да създадем осведомителна акция и доста ясни ограничения за отбрана на потребителите ".
 
 istock istok
Според него сега влизаме в интервал на повишение на лихвените проценти. „ Това е цикъл, който ще продължи идната година и половина евентуално. Затова тук разбирам страховете дали 1 януари 2024 е вярната дата. Средата ще продължи да бъде проинфлационна, успокоението на инфлацията ще отнеме време. В такава обстановка на висока инфлация хората ще имат страхове и институциите ще би трябвало да създадат по този начин, че те да се оправят с тях ”, означи Пеканов.
 
Той уточни още, че сега сме в обстановка на изключителна неустановеност. „ Цените се дефинират от геополитическата обстановка. Най-вероятно цените на горивата ще се задържат на високи стойности. Средно ще бъде към 100 $ за барел ”, разяснява някогашният вицепремиер по ръководство на европейските средства.

 
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР