По-близките отношения между Турция и Европейския съюз зависят от ангажимента

...
По-близките отношения между Турция и Европейския съюз зависят от ангажимента
Коментари Харесай

Кипър се вижда като посредник между ЕС и Турция

По-близките връзки сред Турция и Европейския съюз зависят от уговорката на Турция в разрешаването на десетилетното делене на Кипър, сподели в понеделник президентът на страната Никос Христодулидис, представен от " Ройтерс ".

Турция е формален претендент за присъединение към Европейски Съюз от десетилетия, само че договарянията за присъединение бяха в застой през последните години заради опасенията на Европейски Съюз относно резултатите на Анкара във връзка с правата на човека и зачитането на върховенството на закона.

Кипър, остров в Източното Средиземноморие, който беше разграничен при турска инвазия през 1974 година, провокирана от къс, въодушевен от Гърция прелом, има право на несъгласие върху упоритостите на Турция за участие в Европейски Съюз, както всички останали членове на блока.

Република Кипър се причисли към Европейски Съюз през 2004 година, до момента в който северната половина на острова е самообявила се страна, приета единствено от Турция.

" Кипър е мощен покровител на по-близки връзки сред Европейски Съюз и Анкара; такива по-близки връзки минават през развиването и решението на кипърския проблем ", сподели президентът на Кипър Никос Христодулидис пред кореспонденти след среща с германският президент Франк-Валтер Щайнмайер в Никозия.

Щайнмайер, по време на публично посещаване на острова, сподели, че турските дейности против Кипър би трябвало да бъдат взети под внимание при оценката на цялостните му връзки с Европейски Съюз.

" Държавите-членки би трябвало да изпратят това обръщение на Турция ", каза той, говорейки посредством преводач.

Мирните договаряния за разрешаване на дългогодишния конфликт между кипърските гърци и турци се провалиха през 2017 г. Никозия желае Европейски Съюз да назначи емисар, който да следи опитите за възкръсване на договарянията, макар че споделя, че ще поддържа всяка роля на Организация на обединените нации, която поема водеща роля в Кипърски миротворец.

Насилието сред двете кипърски общности избухна през 1963 година, което докара до разполагането на мироопазващи сили на Организация на обединените нации, които към момента патрулират дълга 180 км демилитаризирана зона.

Кабинетът на Германия предходната седмица одобри изпращането на служители на реда, които ще се причислят към цивилния полицейски контингент на силите на Организация на обединените нации, сподели Щайнмайер.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР