Партньорството ни с Гимназията по компютърно програмиране и иновации и

...
Партньорството ни с Гимназията по компютърно програмиране и иновации и
Коментари Харесай

Огромна крачка напред за бургаското образование! Компютърната гимназия стана лицей на Алма Матер

Партньорството ни с Гимназията по компютърно програмиране и нововъведения и изкуствен интелект за нас е един добър образец, който желаеме в годините да превърнем в стандарт за страната, разгласи ректорът проф. Георги Вълчев

Професионалната гимназия по компютърно програмиране и нововъведения получи статут на асоциирано учебно заведение към Софийския университет „ Св. Климент Охридски “. С подписаното през днешния ден съглашение бързоразвиващата се бургаска гимназия стана третия колеж на Алма Матер след Националната природо-математическа гимназия „ Акад. Любомир Чакалов “ и Националната гимназия за антични езици и култури – София, а това е голямо самопризнание и крачка напред в развиването на образованието в града ни.

Лично новият ректор на Софийския университет „ Св. Климент Охридски “ проф. доктор Георги Вълчев и кметът на Бургас Димитър Николов оповестиха новината.

За Бургас достойнството е още по-голяма, защото днешната аудиенция на управлението на Софийския университет е може би първата обществена изява на новия ректор на Алма Матер отвън столицата. Проф. Георги Вълчев беше определен преди по-малко от месец и през днешния ден към този момент съобщи своята поддръжка за Бургас и даде поръчка за усилване на сътрудничеството между висшето и междинното обучение, което непроменяемо обаче включва и представителите на бизнеса.



„ Компютърната гимназия в Бургас е първото учебно заведение отвън столицата, което получи статут на колеж, а това изключителна опция за нас, за учебното заведение, за преподавателите, за учениците “, сподели кметът Димитър Николов на днешната конференция. Той означи още, че днешното съглашение е извънредно значимо след първата стъпка – разкриването на филиал на Софийския университет на територията на община Бургас.
 Кметът Димитър Николов благодари за оказаната чест и съобщи готовността на Община Бургас да поддържа с всички сили съдействието сред двете образователни заведения
„ Така доближаваме до всички факултети на СУ, в това число до докторската стратегия по компютърни науки и изкуствен интелект - INSAIT. Това ще ни помогне и за следващата година, когато Бургас ще бъде първият хазаин на първата Международна олимпиада по изкуствен интелект. Ще се радваме този модел да се развие и към други учебни заведения и градове в страната “, сподели още по време на срещата кметът Димитър Николов.

Софийският университет „ Св. Климент Охридски “ като изследователско висше учебно заведение има право на 8 съглашения с държавни и общински учебни заведения от системата на предучилищното и учебното обучение за осъществяване на взаимна образователна активност. Като колеж към Софийския университет Гимназията по компютърно програмиране в Бургас ще бъде подпомагана в образователната си активност от университета в правене на образователните стратегии по специфичните предмети и от време на време атестиране на всеки три години на учителите по тези предмети, реализирано от съответните факултети на СУ „ Св. Климент Охридски “.

„ Да имаме партньорски връзки в региона на образованието, е основно, както за Софийския университет, по този начин и за Община Бургас. Това е извънредно значим миг, в идващите години би трябвало интензивно да се работи за възстановяване на връзките сред висшето и междинното обучение. Това са цели, в случай че желаеме да даваме доста по-рано опция и късмет на младежите да се ориентират, да вземат премислени решения, да търсят добра реализация и да привикват с концепцията, че всичко това се реализира с доста труд. Ето за какво партньорството, което подписахме дружно с Гимназията по компютърно програмиране и нововъведения и изкуствен интелект за нас е един добър образец, който желаеме през идващите години да превърнем в стандарт за страната “, сподели проф. доктор Георги Вълчев.

И добави, че от диалозите, които е провел с кмета Димитър Николов, с екипа, това в действителност се е обрисувало като главен приоритет.  
 Истинско наслаждение е, че Община Бургас в лицето на нейното управление фактически демонстрира по какъв начин страната ни може да се оттласне и да получи по-добри вероятности, сподели ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев
„ Да задаваме положителни образци, които последователно да трансформираме в стандарт и да постановяваме в народен мащаб, несъмнено – търсейки всички останали институции – Министерството на образованието и науката, отрасловите министерства, които дават отговор за нововъведения и за стопанска система. Надявам се тази стъпка да докара до забележими резултати, разбрах, че тази година Бургас е хазаин на националната олимпиада, на която ние ще бъдем съорганизатори. Надявам се това да докара до няколко значими последствия – да приучим младежите, че в България те могат да получават извънредно положително обучение, не е нужно непрестанно да се върви в чужбина. Няма нищо неприятно да се върви в чужбина, само че в България можеш да получиш не по-лошо обучение.

На второ място – да задържаме младежите в страната, в районите, което е от изключителна значимост за оцеляването на страната ни. Това е обвързвано с демографските проблеми, които имаме. Нашите упоритости потеглят от съответни съглашения, съответни стъпки, само че в действителност целят национални политики, които се надяваме да се трансфорат в стандарт. Изключително признателен съм за партньорството на гимназията, че с тези стъпки ще можем да убедим и да вдъхнем кураж на доста сътрудници в страната, които са се уморили, а някои от тях са обезверени. Напротив. Нещата могат да се случват с поредност, положително партньорство, групови старания. За нас е същинска наслада да сключим такова съглашение с първа гимназия отвън столицата, тъй като Община Бургас фактически може да задава образци и дружно с нея да ги трансформираме в стандарт. Истинско наслаждение е, че Община Бургас в лицето на нейното управление фактически демонстрира по какъв начин страната ни може да се оттласне и да получи по-добри вероятности “, сподели още ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев.

„ Когато приказваме за софтуерни решения и нововъведения, ние се надпреварваме с времето, с цел да се изчака да се изучи следващият випуск от преподаватели по математика и информатика. Затова по този метод нашите ученици ще получават пряк достъп до хората, които основават тези нововъведения, а университета ще получи опция да разпознава младите гении и да им помогне в кариерното развиване “, показа още зам.-кметът по обучение в Община Бургас Михаил Ненов.

Споразумението дава право на преподавателите на гимназията да употребяват гратис всички академични форми на подготовка и следдипломно образование, предлагани от Стопанския факултет на СУ „ Св. Климент Охридски ”.

„ Това са кариерни пътеки, които ще създадат учениците ни сполучливи хора и ще им оказват помощ да изберат специалност, обвързвана с технологии. Нашата гимназия преди две години откри две нови специалности за страната – програмиране на роботи и на изкуствен интелект. За това ни е нужна поддръжка от академичната общественост. Градът ни към този момент има филиал на Софийския университет и в този момент надграждаме това равнище, като ще си сътрудничим с всички негови факултети за развиването на децата “, добави шефът на Професионалната гимназия по програмиране Димитрина Тодорова.

Според съглашението академични преподаватели ще посещават образователните занятия по профилиращите предмети. Оценките от зрелостните изпити на кандидат-студентите, приключили бургаската гимназия, ще могат да се употребяват като балообразуващи за банкет в бакалавърски специалности на Стопанския факултет, след утвърждение от Академичния съвет на СУ. След такова утвърждение и оценката от отбраната на дипломната работа пред комисия от Университета на кандидат-студентите, приключили ПГПКИ с триумф от дипломата за приблизително обучение не по-малко от доста добър 5.00, може да се одобри за балообразуваща оценка за банкет в бакалавърските специалности на Стопанския факултет.

„ Като началник на магистърска стратегия в региона на изкуствения разсъдък и на кариерния център в СУ мога да кажа, че това са предизвикателни науки, изискващи висока експертиза от страна на бизнеса и на университетския свят. Създаваме поредност от новаторски артикули, стъпвайки върху този опит. Сега предприехме това начинание, с цел да работим дружно и да сътворяваме синергия училище-университет-бизнес “, показа доцент Боряна Богданова зам.-декан на Стопанския факултет на Софийския университет и началник на Кариерния център на СУ.
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР