Паричен бонус за всеки, който подаде сигнал за данъчно нарушение.

...
Паричен бонус за всеки, който подаде сигнал за данъчно нарушение.
Коментари Харесай

Въвеждат бонус срещу донос в борбата със сивата икономика, работодатели предупредиха за обратен ефект

Паричен бонус за всеки, който подаде сигнал за данъчно нарушаване. Идеята за законопроекта е на " Продължаваме промяната ". Бонусът ще е 10% от спомагателните доходи, влезнали в хазната, с помощта на информацията от жители и компании. Предвижда се най-малък предел - укритите налози и осигуровки би трябвало да са над 3300 лв.. Ще има обаче наказания за три подправени сигнала. Според ръководещите сходна мярка ще донесе " стотици " милиони левове за бюджета.

10-те %
бонус ще се дават, единствено в случай че се откри данъчно закононарушение или се разкрие финансова машинация и в случай че по-късно страната успее да събере укритите налози. От „ Продължаваме промяната “ обясниха за, че към този момент предлагането е на равнище проектозакон, който се написа. „ Ако данъчната машинация е за 100 000 лв. и тези 100 000 бъдат събрани, на вас би трябвало да ви бъдат дадени 10 000 “, сподели депутатът Искрен Митев.

Идеята е била разисквана със обществените сътрудници през вчерашния ден по време на тристранния съвет. „ Никой не се изрече срещу, дори споделиха положителни думи “, добави Искрен Митев. Работодатели обаче имат запаси поради липса на конкретика. „ Това може да докара до нелоялна конкуренция, до сигнали от съперници, които да провокират ненужни и затормозяващи съперника инспекции, може да докара до корупция и рекет от страната на данъчните служби, тъй че не е безспорна мярката “, съобщи Васил Велев, АИКБ.
От Висшия адвокатски съвет разясниха, че най-вероятно става въпрос за евродиректива, която България към момента не ползва.
„ Директивата дава отбрана на лицата, които са в структурите на избрана организация, които подават такива сигнали “, означи доктор Ивайло Дерменджиев, ръководител на Висшия адвокатски съвет. А от бизнеса имат още съмнения: „ Може вследствие на подадени сигнали да стане противоположното – да се източват средства, а не да се прибавят “, добави Васил Велев. Законодателят прецизира какво би се приело за доказателство и какво за подправен сигнал. „ Трябва да се внимава с преценка до каква степен една сходна мярка няма да се трансформира в инструмент за разпра сред неточни бизнес сътрудници “, разяснява Владислав Горанов. „ Всички страхове за това, че може да се трансформира в " лов на вещици " ще бъдат по този начин сложени в закона, че да се заобикалят “, изясни Искрен Митев. По данни на Асоциацията на индустриалния капитал сивият бранш у нас към днешна дата е 21% от стопанската система.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР