Отборът на Созопол записа първи успех през настоящата кампания от

...

Созопол се отпуши с първа победа в първенството, небесносините спечелиха срещу Янтра Габрово

Отборът на Созопол записа първи триумф през актуалната акция от шампионата на Втора лига. "Небесносините " трябваше да чакат до 9-ия кръг, с цел да завоюват първа победа против новака Янтра Габрово - 1:0 и да дишат умерено, откакто имаше известно напрежение от многото равенства до този миг.

Възпитаниците на Маргарит Димов имаха и тежка стратегия от началото на сезона - визити на Литекс Ловеч -2:3, Пирин Благоевград - 1:4 и Хебър Пазарджик - 1:2, които изгубиха, само че пък във всичките срещи играха добре, на полувремето с Хебър водеха в резултата, а в другите два мача се оттегляха при еднакъв резултат.

Морският отбор бележеше и попадения, само че нямаше шанс да отмъкне най-малко непълен триумф. У дома в първия кръг, "небесносините " не съумяха да вземат своето против другия дилетант - Добруджа Добрич, завършвайки наедно - 1:1. Последва и още едно домакинско тъждество против Кариана - 2:2. "Небесносините " взеха първа точка в Радомир - 0:0 против Струмска популярност преди няколко кръга, само че там може да съжаляват, че не си потеглиха с успеха, откакто пропуснаха куп чисти положения. Двубоят с Витоша Бистрица вкъщи - 0:0 е анулиран.

След триумфа Созопол има 6 точки от 7 изиграни срещи - 1 победа, 3 ремита и 3 провали - 8:12 голова разлика и заема 12-тата позиция в шампионата, изпреварвайки своя противник от Габрово, който е с 3 точки, колкото има и Локомотив Горна Оряховица. Спортист Своге има 4 в своя актив, а Нефтохимик Бургас е на дъното единствено с 2 извоювани точки. Созопол набира скорост и при още няколко победи против директните съперници в долната половина на таблицата, ще се изкачи даже в средата, а за какво не да гони и топ 7 преди паузата на шампионата.

Добруджа и Струмска популярност са с по 9 точки, а Миньор Перник е с 11. Останалите тимове - Литекс е с 14, а Лудогорец II и Септември Симитли, които са идващия противник на Созопол имат по 15. Септември София, Пирин Благоевград и Хебър заемат предните места с по 16 точки, а водачи са Локомотив София и Кариана Ерден с по 22 точки.

Двубоят през вчерашния ден на стадион "Арена Созопол " с Янтра протече под диктовката на домакините. Маргарит Димов си подари първа победа за рождения ден през седмицата против Светкавица в Търговище с 4:1, а Созопол се класира за 1/16-финалите от шампионата за Купата на България. "Небесносините " дружно с Кариана Ерден, Спортист Своге и Септември София останаха единствените представители от второто равнище, които не престават напред в шампионата, а морският отбор ще има за противник Етър Велико Търново. Двубоят още веднъж ще е вкъщи, а това е спомагателен тласък да се класират за 1/8-финалите.

За мача с Габрово домакините направляваха събитията, само че чакаха своя късмет да отбележат. Антонио Ласков пропусна срещата, откакто ден преди мача получи лека контузия. Всички останали състезатели бяха разполагаем, а в 65-ата минута Петър Кюмюрджиев беше сменен, откакто и той преди този момент имаше болки в крайници. Левият защитник Димитър Жеков стартира още веднъж в стартовите 11 и изигра цялостен мач. Роденият през 2001 година бранител още веднъж получи повиквателна за младежкия народен тим от Ангел Стойков и през днешния ден пътува за Бояна, където ще изкара следващия лагер със своите съотборници.

Георги Господинов остана отвън групата за мача, само че отсега нататък още веднъж ще се разчита на него. Расим Сюлейман също бе отвън групата, откакто лекуваше контузия на коляното и адукторите. В 15-ата минута нападателят Иван Колев шутира високо над вратата, а малко преди този момент имаше и още една обстановка. Капитанът Петър Кюмюрджиев също стреля с глава след ъглов удар. В 30-ата минута падна и единственото попадение в мача, дело на Ариф Ферадов.

Асеновградският техничар донесе триумфа за Созопол, а по сходен метод пропусна в Радомир от същата позиция, от която вкара вчерашното попадение. Този път обаче Ферадов се разписа и донесе по този начин чакания триумф за морския отбор. Яни Николов лиши на шпагат в центъра на терена и пусна за Венцислав Гюзелев, а той комбинира с Цветомир Тодоров, който му я върна.

Бившият голмайстор на Марица Пловдив пусна пас по десния фланг за Иван Колев, а той я върна за Гюзелев зад дъгата на наказателното поле. Включилият се напред Ариф Ферадов бе непокрит и от дребното наказателно поле получи пас от Гюзелев и с компактен изстрел в десния ъгъл означи единственото попадение в мача. В последните 15 минути на първата част домакините продължиха да управляват мача и в случай че бяха вкарали втори гол, гостите можеше да инкасират и още попадения.

В началото на втората част още веднъж Ариф Ферадов получи прекрасен извеждащ пас по левия фланг в кулоар от Цветомир Тодоров, само че вместо да подаде на непокрития Иван Колев реши да стреля от дребен ъгъл и вратаря на Янтра Габрово мазета. Постепенно Созопол наложи своя жанр на игра и още веднъж малко по-късно пропусна чудесна опция да вкара нов гол.

В 50-ата минута Иван Колев спринтира от личната половина, комбинира с Венцислав Гюзелев, който му я върна, а нападателят мина бранителите и вратаря на гостите и от дребен ъгъл стреля настрана от вратата на Янтра. Страничният рефер от Самоков не видя един корнер за домакините и след митингите централният бранител Диян Молдованов получи жълт картон. В 65-ата минута пристигна и първото състояние за гостите, само че вратарят на Созопол Росен Андонов за следващ път сподели класа и с превъзходен инстикт опази вратата си суха, след изстрел на Християн Кожухаров от дребния пеналт.

Шест минути по-късно Наско Стоименов се озова на отлична позиция и нанесе добър изстрел от воле, само че още веднъж в тялото на Росен Андонов. Главният рефер от Благоевград Благой Манов подвигна втори жълт картон на Христо Митев за нарушаване против Венцислав Гюзелев пред дъгата на наказателното поле и тимът на гостите остана с 10 индивида. При осъществяването на последвалия директен свободен удар Цветомир Тодоров удари напречната греда на габровската врата, кълбото се върна, а изстрелът на Венци Гюзелев срещна главата на футболист на гостите Малко по-късно Сава Савов изведе Венцислав Гюзелев, а той от дребен ъгъл шутира, само че вратаря на гостите мазета. В 88-та минута Емо Колев направи нов добър пробив от ляво, само че ударът му още веднъж отиде право в ръцете на вратаря на домакините Росен Андонов.

СОЗОПОЛ: 24.Росен Андонов, 11.Петър Кюмюрджиев /2.Мариян Димитров/, 23.Диян Молдованов, 5.Георги Радев, 15.Димитър Жеков, 21.Сава Савов, 18.Ариф Ферадов /6.Стефан Стойнов/, 10.Яни Николов, 8.Венцислав Гюзелев, 20.Цветомир Тодоров, 27.Иван Колев /77.Трайо Грозев/

Неизползвани запаси: 1.Роман Васенев, 19.Диян Лефтеров, 7.Кристиян Иванов, 99.Кристиян Парашкевов

Така Созопол завоюва скъп първи триумф през сезона и събра 6 точки в своя актив. В идващия 10-и кръг на Втора лига, Созопол гостува на Септември Симитли.
.native-ad-suggested-news { position: relative; margin-bottom: 40px; width: 100%; padding: 20px 0; border-top: 1px solid #e7e7e7; border-bottom: 1px solid #e7e7e7; }.native-ad-suggested-news h2,.native-ad-suggested-news h2 a { font-weight: normal; margin-bottom: 10px; font-family: `Roboto Slab`,serif; color: #000!important; }.native-ad-suggested-news h2 { margin-bottom: 10px; }.native-ad-suggested-news.img-responsive { width: 100%; }.native-ad-suggested-news.img-wrapper { overflow: hidden; }.native-ad-suggested-news.native-ad { display: block; width: auto; height: 18px; background: #ffffff; float: left; bottom: 0; }.native-ad-suggested-news.ad-link { display: inline-block; float: right; margin-right: 4px; line-height: 8px; font-family: Roboto,sans-serif; font-size: 12px; line-height: 10px; color: #777; }.native-ad-suggested-news.barcode { display: inline-block; float: left; width: 13px; height: 10px; margin-right: 5px; border-radius: 0; max-width: 13px!important; }.video-bellow-article { position: relative; display: block; } function showNative(obj) { setTimeout(function () { if ($( ".suggested-news " ).length > 0) { var nativeAdNumber = $(`.suggested-news`).children().length; var movedFirstRowArticle; var nativeAdd = $(`` + `` + `` + `` + `