Отборът на България се класира за втората фаза на световното

...

Волейболистките се класираха за втората фаза на световното

Отборът на България се класира за втората фаза на международното състезание по волейбол за дами в Япония.

В последния си мач от група „ В “ в Сапоро националките се постановиха над Канада с 3:1 гейма (23:25, 27:25, 25:21, 25:21) и заеха четвъртото място в нея.

Селекционерът Иван Петков заложи на следния състав: Лора Китипова, Гергана Димитрова, Нася Димитрова, Мария Каракашева, Христина Русева,  Мирослава Паскова, либеро (Петя Баракова, Силвана Чаушева)

В първия гейм българките поведоха за първи път при 11:10 точки, а втората техническа пауза пристигна при 16:14 за националките. В завършек на частта канадките, водени от някогашния селекционер на нашите Марчело Абонданца, ни настигнаха и даже поведоха с 20:19. При 24:23 североамериканките имаха точка за продобиване на гейма и я осъществиха непосредствено от начален удар.

Това стресна девойките на Петков и те започнаха доста мощно в идната част. Първото техническо спиране пристигна при 8:4 за българките. Канадките изравниха за 16:16. Геймът мина през още няколко равенства – последното, от които при 25:25. Националките пропиляха три точки за спечелването му, само че при четвъртата разпределителката Лора Китипова постави край след отличен сервис.

В третата част България водеше с 16:14 при спирането и продължиха серията си до 20-ата точка. Стигна се до 24:21 и осъществиха още първата си опция след сполучлив блок на капитана Христина Русева.

16:15 за волейболистките ни беше резултатът при втората техническа пауза в заключителния гейм. Играта вървеше точка за точка. По-опитните българки взеха преднина в края, когато поведоха с 23:20 след отлична серия от начални удари на втората разпределителка Петя Баракова. При 24:20 националките имаха четири мачбола. Успехът беше реалност при втората опция след офанзива на Гергана Димитрова.

Най-резултатни за България бяха Нася Димитрова и Гергана Димитрова с по 17 точки. Мария Каракашева добави 16, а Христина Русева приключи с 12 точки, 4 от които бяха от обсада.

Първият мач на „ лъвиците “ от втората фаза ще бъде в неделя. Те са група със съставите на Азербайджан, Тайланд, Русия и Съединените щати.
Източник: bnr.bg