Отбелязваме един от най-почитаните светци в България, на който имен

...
Отбелязваме един от най-почитаните светци в България, на който имен
Коментари Харесай

Никулден е. Празнуват именици, рибари, Бургас


Отбелязваме един от най-почитаните светци в България, на който имен ден честват огромна част от ългарите. Св. Николай Чудотворец е настойник на моретата, езерата и реките, на моряците и риболовците, на фамилията и рода.

Свети Николай е уважаван като месия на пленниците и настойник на пътешествениците, търговците и банкерите.

Според една легенда, по време на мощна морска стихия, светецът избавил с молебствия моряците на кораба, с който пътувал към Божи гроб. Според друга светията запушил дупка в кораба с шаран и възкресил моряк, умрял при рухване от най-високата мачта.

Смята се, че когато е сърдит, светецът предизвиква бурите и ураганите. Затова на Никулден моряците остават на сушата.

Според националните поверия точно Свети Никола носи първия сняг.

По традиция на празника се събира цялото семейство на трапезата, а тя не се подвига през целия ден. “Варвара вари, Сава пече, Никола иде с огромната лъжица и посетители гощава”, споделя националната приказка.

Задължително на Никулден на масата участва шарана.

Традиция е и да се сложат най-големите люспи от шарана в портфейла - с цел да носи пари през цялата година. Костите пък не изхвърляме, а закопаваме в земята или пускаме в течащи води - с цел да се умножи фамилията и да има благоденствие. Някога майките употребявали костта от главата на шарана (която наподобява на кръст) като амулетче, което пришивали в облеклата на дребните деца, с цел да ги пази от заболявания.

Празникът на св. Николай попада във времето на Рождественския пост и в този ден доста православни християни одобряват свето Причастие, а за празничната софра подготвят рибни ястия, които носят в храма за освещаване.

Никулден е празник и на гр. Бургас, чиито поданици са го избрали за собствен небесен настойник.

Традиционните ястия, които би трябвало да участват на никулденската софра са рибник (пълнен шаран в тесто) и ритуален самун, като във всяка къща би трябвало да са по два. Част от тях се раздава на съседите. Останалите ястия на никулденската софра са постни чушки, пълнени с ориз, сарми, царевица, зрял боб, жито.

Днес честват носещи имената Николай, Никол, Никола, Нейчо, Николина, Николета, Кольо, Нина, Ния, Ница, и др.
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР