От края на март 2024 година отпада контролът на въздушните

...
От края на март 2024 година отпада контролът на въздушните
Коментари Харесай

От края на март 2024 г. отпада контролът на въздушните и морските граници с държавите в Шенген, съобщиха от Министерския съвет

От края на март 2024 година отпада контролът на въздушните и морските граници с страните от Шенгенското пространство. Това гласоподава Съветът на Европейския съюз (ЕС) с единогласие през днешния ден късно вечерта, оповестиха от пресслужбата на Министерския съвет.

По-рано през деня Австрия подвигна ветото за приемане на България и Румъния в Шенген, а седмица преди този момент нидерландският парламент смъкна дългогодишното си несъгласие против България, се показва в известието, предава Българска телеграфна агенция. 

В решението си Съветът се ангажира да работи за отпадане на инспекциите и по сухопътните граници в Шенгенското пространство, показват от държавната пресслужба. 

В взаимна тристранна декларация с Австрия бяха обрисувани и уговорките на България и Румъния за подсилване на действието на Шенген. Отделно и Европейската комисия (ЕК) със своя декларация пое ангажимент за поддръжка на България и Румъния в защитата на външните граници на Европейски Съюз. България ще получи забележителна финансова поддръжка от Европейската комисия, както и оперативна и техническа помощ от Европейската организация за гранична и брегова защита (Frontex) по българо-турската и българо-сръбската граници. 

Противно на публикуваната дезинформация през последните дни, България не приема спомагателни условия, свързани с бежанци от Сирия и Афганистан. България поема ангажимент да работи взаимно с Австрия и Румъния за ограничение на вторичните придвижвания в осъществяване на европейското законодателство. Това включва и прецизно използване на Регламента Дъблин и приемане назад на лица, регистрирани като търсещи интернационална протекция в България и за които България е виновна. Това обвързване по Регламента Дъблин се ползва директно във всяка страна членка от 2013 година насам и е обвързвано с правилото за отговорността на страната на първо влизане в Европейски Съюз. Ангажиментът, който се поема, е за засилено съдействие с ускорени темпове на работа и без непотребни формалности. България няма и не може да приема лица, за които не е виновна, прецизират от Министерския съвет.

С тристранната декларация се поема ангажимент през 2024 година да се разиска дата и за премахването на инспекциите по сухопътните граници. 

Държавите членки на Шенгенското пространство, за които отпада контролът по вътрешните въздушни и морски граници от март 2024 година, са всички членки на Шенген - Белгия, Чехия, Дания, Германия, Естония, Гърция, Испания, Франция, Хърватия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Унгария, Малта, Нидерландия, Австрия, Полша, Португалия, Словения, Словакия, Финландия, Швеция, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария, надлежно и Румъния.

Испанското председателство на Съвета на Европейски Съюз също удостовери, че България и Румъния ще се причислят към Шенген с въздушните и морските граници от март следващата година.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР