От българския туристически съюз настояват за отпускане на средства от

...
От българския туристически съюз настояват за отпускане на средства от
Коментари Харесай

На какви изисквания трябва да отговарят хижите и чия да е отговорността за поддръжката им

От българския туристически съюз упорстват за разпределяне на средства от държавния бюджет за ремонт на хижите и за категоризация. Тя се актуализира на всеки 5 години след отчет от комисия към Министерството на туризма и е наложителна, с цел да бъдат настанени туристи в хижите
Мирослав Дачев - специалист по „ Връзки с обществеността “ към Българския туристически съюз изясни, че тричленна комисия предлага еделвайси по сходство на звездите в хотелите. Те могат да бъдат до три:

Хижата би трябвало да има предоставено помещение за хранене на туристите. Туристът би трябвало да има опция да си подготвя самичък храната. Това не изключва, че хижата също може да дава храна. Хижата би трябвало да има и сушилно помещение, тъй като в дъждовния интервал хората влизат в хижата мокри…

Един еделвайс са предлага, когато имаме минималните условия - етажна баня, етажа на тоалетна, кухненски бокс без сервитьорско сервиране, на самообслужване. Два еделвайса позволява да има и сервитьорско обслужване самостоятелни пространства с баня и тоалетна. При три еделвайса  имаме към този момент и жилища, сензитивно по-добри условия на приемане

Относно казуса с използването на хижа „ Вихрен “ от НСА, Дачев, разяснява че се водят договаряния те да употребяват здания в Мальовица.

„ Сега сме в диалози с Академията да наситим и да употребяват дружно нашия знаков образователен център Мальовица. Той огромен, със зали и с всичките му улеснения. Там са прекосявали огромна част от туристическите деятели в България “

Орлин Чачановски - ръководител на Асоциацията на планинските водачи в България е безапелационен:

Нямаме в България специалност „ хижар “. Официално няма такава специалност, а един хижар би трябвало да бъде и добър хазаин, и добър хотелиер, и добър избавител, и добър лидер, би трябвало да бъде т. н. хаусмайстер, с цел да може да си поддържа оборудването, защото там няма компании, които да отидат да го обслужват. Преди всичко, това е човек, който работи с хора.

Преди измененията БТС е стопанисвал над 440 обекта – хижи, заслони, туристически домове, хотели, туристически спални. Голяма част от тях са продадени, а други се дават чартърен, показа Чачановски. Сега има и хижи за образец, само че и доста такива, които по-скоро се употребяват като „ зле поддържани хотели “.

„ Явно там комерсиалният детайл взима връх, а в планината не трябва да е по този начин “.

Поддържането на една хижа е доста мъчно. Често тя е на територия, която не е благосъстоятелност на стопанина на хижата, а нормално е държавна или към горския фонд, изясни Чачановски.

… “ Обикновено в предишното множеството хижи са строени с непринуден труд от запалянковци, само че се стопанисва от други. Възникват и редица проблеми, свързани с водоснабдяването, електроснабдяването, канализацията …

Начинът, по който се категоризират хижите не е оптималния. Те се категоризират съгласно това дали има в стаята бани, тоалетни – принцип, на който се категоризират хотелите. Една хижа би трябвало да се категоризира на правилото на това дали до нея има път, какъв брой часа се върви, с цел да се стигне пешком, има ли централно електроснабдяване, вода, пречиствателни уреди... “.

Назрява времето за сериозна полемика, която касае собствеността на хилядите, стопанисването им, категоризацията, счита Чачановски.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР