Още през XVIII век Бенджамин Франклин заявява, че в живота

...
Още през XVIII век Бенджамин Франклин заявява, че в живота
Коментари Харесай

Започват тестове върху хора на назална ваксина срещу Алцхаймер

Още през XVIII век Бенджамин Франклин декларира, че в живота няма нищо неизбежно с изключение на гибелта и налозите. Над последното нямаме доста огромен надзор (освен в случай че не последваме образеца на Илон Мъск и не пуснем анкета в Twitter). През последния век обаче човечеството съумя да окаже относително огромен отпор на гибелта. Уви, дълголетието върви ръка за ръка и с други проблеми, в това число деменция – когнитивния дегенеративен синдром, който визира към 9,1 души на възраст над 60 година единствено в Европейския съюз.

Болестта на Алцхаймер е може би най-разпространения вид деменция (6-9 от всеки 10 случая). Тази седмица болничното заведение BWH (Brigham and Women’s Hospital) в Масачузетс направи много трогателен анонс – стартирането на клинични проби (фаза I) за назална ваксина против този унищожителен синдром.

„ Стартирането на първите проби върху хора на назална ваксина против Алцхаймер съставлява удивително достижение – споделя доктор Хауърд Уайнър, който към този момент близо 20 години работи в тази област. – През последните две десетилетия ние натрупахме предклинични доказателства, които демонстрират капацитета на тази назална ваксина [срещу заболяването на Алцхаймер]. “

В Съединени американски щати заболяването на Алцхаймер е шестата най-честа причина за гибел. За нея няма лек, а опциите за лекуване са лимитирани. Ето за какво основаването на ваксина против това заболяване би имало извънредно мощен резултат (дори и върху тези, които сега страдат от него). Уайнър се надява, че спрейът ще има както лечебна, по този начин и профилактична функционалност.

„ Ако клиничните проби при хора покажат, че имунизацията е безвредна и ефикасна, това ще значи, че ще разполагаме с нетоксично лекуване за хора с Алцхаймер. Тя ще може да бъде прилагана при хора, изложени на риск, още в самото начало, с цел да се предотврати появяването на болестта. “

На пръв взор наподобява необичайно, че бихме могли да се имунизираме против заболяването на Алцхаймер. В края на краищата въпреки и да знаем по какъв начин работи това заболяване в най-общи линии, ние към момента нямаме визия какво го провокира. През последните няколко десетилетия обаче откривателите откриват, че, наподобява, имунната система играе основна роля. Това от своя страна докара до основаването на няколко евентуални ваксини, които таргетират непосредствено тази система.

В клиничните изследвания ще вземат присъединяване 16 души на възраст от 60- до 85-годишна възраст в ранен стадий на развиване на заболяването на Алцхаймер, само че без други съществени здравословни проблеми. Те ще получат две дози от имунизацията под формата на спрей за нос (през една седмица).

Самата ваксина употребява лекарство, наречено протолин. Това е „ имунен модулатор “, който може да накара белите кръвни телца да почистят бета амилоидните плаки в мозъка – един от главните причинители на заболяването на Алцхаймер. През последните две десетилетия протолинът е употребен сполучливо в други ваксини, само че като адювант, т.е. ускорява резултата на другите съставки. Една от задачите на сегашните клинични изследвания е да се види какъв брой е ефикасен като независимо лекарство. Основният приоритет на лекарите обаче е да ревизират сигурността и поносимостта на имунизацията – да открият каква е оптималната доза, какви евентуални странични резултати има и така нататък

„ Имунната система играе в действителност значима роля при всички неврологични болести – споделя Уайнър. – Вълнуващо е, че след 20 години предклинична работа ние най-сетне можем да създадем крачка напред към клиничния стадий и да проведем това първо удивително тестване върху хора. “

Източник: IFLScience

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР