Още едно от ювелирните дела от времето на Иван Гешев

...
Още едно от ювелирните дела от времето на Иван Гешев
Коментари Харесай

Край и на делото Нексо - няма нищо по него

Още едно от " ювелирните " каузи от времето на Иван Гешев отива в коша - Софийската градска прокуратура е прекратила раследването против известната като крипто платформа " Нексо " (NEXO). Това излиза наяве от известие на прокуратурата в последния работен час преди празниците.

Четирима бяха упрекнати като ОПГ, а двамата водачи на компанията Антони Тренчев и Коста Кънчев - че са правили без лиценз " посредством онлайн платформата Нексо... кредитиране и влогонабиране ". Това е член от Наказателен кодекс, който обичайно се ползва за лихвари.

В последните си месеци на основен прокурор Иван Гешев даваше хаотини изказвания, като включително се опита да замеси двамата притежатели на " Нексо " с Цветан Василев, като споделяше, че са се събрали в Белград на опиративка - по какъв начин да го махат от поста.

Всъщност сръбските служби отхвърлиха да изпълнят бългаска екстадиционна заповед по отношение на Коста Кънчев и Антони Тренчев - някогашен народен представител от някогашния " Реформаторски блок " от квотата на партията на Меглена Кунева - ДБГ.

Стоварването на прокуратурата върху Тренчев някои си обясняваха с евентуалново негово спонсорство на обединението ДБ-ПП.

След това - както и Клуб Z писа, Софийският градски съд въобще анулира европейските заповеди за арест издадени от прокуратурата.

Иначе Гешев изиска - и получи! - от ВСС умеличаване на бюджета на прокуратурата с колосалните 500 000 щатски $ - целево, за някаква невиждана финансово-счетоводна експертиза.

Ето какво пишат през днешния ден от държавното обвиняване:

" Следва да се означи, че наблюдаващите прокурори са стигнали до умозаключение, че не е належащо назначението на експертиза, за която от Висшия правосъден съвет беше обещано позволение на Прокуратурата да извърши разход в размер на 500 000 $. 

Към 2018 година, както и към останалия инкриминиран интервал, а и към сегашния миг, в Република България липсва подобаващ юридически режим на активността, обвързвана с услуги с криптоактиви. Същата не е контролирана и сдруженията от групата Нексо не подлежат на разрешителни, регистрационни или лицензионни режими.

Виртуалната валута не е регламентирана в страната като законно платежно средство и дейностите с нея не попадат в класификацията по член 4 от Закон за платежните услуги и платежните системи. "

Те открили още, че...

"... регулаторните органи от щатите Калифорния, Кентъки, Мериленд, Оклахома, Южна Каролина, Вашингтон и Върмонт са почнали административни дейности против компанията Нексо, заради осъществяване на банкова активност и даване на финансови услуги без лиценз. В същото време на 19.01.2023 година сред Nexo Capital Inc., Nexo Financial LLC, Nexo Inc. и Комисията за скъпи бумаги и тържища на САЩ (SEC), Асоциацията на админите на скъпи бумаги в Северна Америка (NASAA), състояща се от всички 50 американски щата и три територии, Главния прокурор на Ню Йорк (NYAG), Департамента по банково дело на Тексас, Отдела по банково дело и скъпи бумаги в Аляска и Отдела за контрол на потребителски услуги във Вашингтон е реализирано дефинитивно съглашение.

Според същото компанията Нексо не е взела участие в машинация или подвеждащи търговски практики, не са налице данни клиенти на Нексо да са били ощетени или подведени по отношение на финансовото положение на компанията. Със съглашението се приключват всички административни производства във връзка с компанията в осем американски щата. "

Поради липса на закононарушение и нашите прокурори приключват производството.

Ето и цялото известие на прокуратурата в оригинал:

СГП приключи наказателното произвеждане по делото „ Нексо "

Поради високия публичен и медиен интерес и след позволение на наблюдаващите прокурори по реда на член 198 от Наказателно-процесуален кодекс, Софийска градска прокуратура (СГП) дава информация за досъдебно произвеждане, формирано на 29.09.2022 година

В хода на следствието са привлечени четири лица в качеството на обвинени - К. Кънчев, А. Тренчев, К.Методиев и Т. Николов. Обвиненията са за това, че в интервала от 2018 година до януари 2023 година четиримата са взели участие в проведена незаконна група, основана с користна цел – закононарушение по член 321, алинея 3 от Наказателен кодекс.

К. Кънчев и А. Тренчев са привлечени като обвинени и за това, че в интервала от юни 2018 година до януари 2023 г. без надлежно позволение по член 13, алинея 1 от Закона за кредитните институции (ЗКИ) правили по занимание банкови покупко-продажби посредством онлайн платформата Нексо, а точно - кредитиране и влогонабиране по смисъла на член 2, алинея 1 от ЗКИ, като предоставяли парични заеми (заеми) в щатски долари, английски паунди и евро на физически лица и търговски сдружения, против приемане на рента, както и влогове против погашение на лихва – закононарушение по член 252, ал. 2 във връзка с ал. 1 от Наказателен кодекс.

В хода на следствието са осъществени редица разпити на очевидци, измежду които и очевидец с загадка идентичност. Изготвени са две експертизи – техническа и банкова, като са изследвани и оценени придвижвания по разплащателни сметки на физически и юридически лица. Също по този начин са направени сложна съдебно–изкуствоведска и оценителна експертиза, сложна аудиовизуална и съдебно–икономическа експертиза,  осъществени са разнообразни процесуално–следствени дейности, свързани с претърсвания, изземвания и огледи на материални доказателства. Изготвени са Европейски заповеди за следствие и са приобщени отговорите по тях.

Следва да се означи, че наблюдаващите прокурори са стигнали до умозаключение, че не е належащо назначението на експертиза, за която от Висшия правосъден съвет беше обещано позволение на Прокуратурата да извърши разход в размер на 500 000 $. 

Към 2018 година, както и към останалия инкриминиран интервал, а и към сегашния миг, в Република България липсва подобаващ юридически режим на активността, обвързвана с услуги с криптоактиви. Същата не е контролирана и сдруженията от групата Нексо не подлежат на разрешителни, регистрационни или лицензионни режими. Виртуалната валута не е регламентирана в страната като законно платежно средство и дейностите с нея не попадат в класификацията по член 4 от Закон за платежните услуги и платежните системи.

От показанията на очевидци се открива, че виртуалните валути нямат регулация на територията на Република България. Според отчет от 09.01.2019 година на Европейския банков орган (ЕБО) криптоактивите не са приети като парично средство, депозити или други възстановими средства в нито една страна от Европейски Съюз. 

След разбора на разпитаните по делото очевидци се открива още, че активността на Нексо е осъществена чрез онлайн платформа, евентуално ръководена отвън страната.

Междувременно следствието е открило, че регулаторните органи от щатите Калифорния, Кентъки, Мериленд, Оклахома, Южна Каролина, Вашингтон и Върмонт са почнали административни дейности против компанията Нексо, заради осъществяване на банкова активност и даване на финансови услуги без лиценз. В същото време на 19.01.2023 година сред Nexo Capital Inc., Nexo Financial LLC, Nexo Inc. и Комисията за скъпи бумаги и тържища на САЩ (SEC), Асоциацията на админите на скъпи бумаги в Северна Америка (NASAA), състояща се от всички 50 американски щата и три територии, Главния прокурор на Ню Йорк (NYAG), Департамента по банково дело на Тексас, Отдела по банково дело и скъпи бумаги в Аляска и Отдела за контрол на потребителски услуги във Вашингтон е реализирано дефинитивно съглашение. Според същото компанията Нексо не е взела участие в машинация или подвеждащи търговски практики, не са налице данни клиенти на Нексо да са били ощетени или подведени по отношение на финансовото положение на компанията. Със съглашението се приключват всички административни производства във връзка с компанията в осем американски щата.

На базата на по този начин откритата фактическа конюнктура екипът от наблюдаващи прокурори стига до извода, че не са налице доказателства за осъществени закононарушения. Така възприетата фактология не обуславя съществуването на незаконно съдружие, което да сочи структурираност и продължителност.

Не са налице доказателства за незаконна предприемчивост в разнообразни форми на съучастничество за осъществяване на банкова активност по занимание без надлежно позволение. Също по този начин не са събрани доказателства за пране на пари. Спрямо обвинените не са събрани доказателства и за осъществени данъчни закононарушения или компютърни измами.

В умозаключение може да се доближи до извода, че предлаганите от Нексо продукти не съставляват финансови принадлежности. Предоставянето на услуги на клиенти във връзка с тези артикули не попада в обсега на капиталовите услуги. Предвид това, че криптоактивите към сегашния миг не са финансови принадлежности, търговията с тях също не е обект на регулацията.

Според Закона за ограниченията против изпирането на пари виртуалните валути са цифрово показване на стойност, която не се емитира или подсигурява от централна банка или от обществен орган.

Поради изложеното наблюдаващите прокурори са стигнали до извода, че няма осъществено закононарушение и са прекратили наказателното произвеждане. 
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР