Онлайн проучването за нагласите на варненци относно съдбата на Дупката

...
Онлайн проучването за нагласите на варненци относно съдбата на Дупката
Коментари Харесай

Приключи анкетата за съдбата на Дупката

 Онлайн изследването за настройките на варненци по отношение на ориста на Дупката в центъра на града завърши, оповестиха представители на екипа, който стои зад изследването. Общо 3124 души са се присъединили в допитването и са споделили визията си за пространството, заключено сред бул. " Княз Борис I " и ул. " Княз Александър Батенберг ",  ул. " Воден " и ул. “Архимандрит Филарет ". Анкета бе налична на платформата www.ideavarna.com до 20-ти септември. Очаква се при започване на октомври месец да бъдат оповестени резултатите.

Допитването, инициирано от Община Варна, се организира в две направления. Първата включваше изследване на настройките измежду експерти в региона на архитектурата, градоустроустройството, културата, туристическия, хотелиерски, ресторантьорския бизнес и други заинтересувани страни. На втория стадий бе отключена анкета, формирана на база обработените отзиви на експертите от първия стадий.

Екипът, който стои зад плана за изследването на настройките, е в състав:  Максим Недков  - проектант, приключил архитектура в Мюнхен. От 2016 година работи във Варна в областта на капиталовото планиране и тематики, свързани с градска среда. Силвана Маринова - проектант с опит в капиталовото планиране и ползи към възстановяване на градската среда и достъпността посредством проучване на решения с интензивно гражданско присъединяване. Интереси и опит в опазването на културното наследство;  Явор Панев - проектант, съосновател и зам.- ръководител на Сдружение " Таляна “;  Александра Бабунска - проектант и създател на игрови модели, свързани с развиването на градската среда. През 2017 осъществя плановете “Get involved, fall in love with VARNA " и “ In love with VARNA ", с които посредством артистични съоръжения и игри цели да предизвика повече дейни хора във Варна да преоткрият капацитета, който крие историческото сърце на града и да обединят старания в неговото видоизменение. Учредител на Сдружение " Таляна “; Цвета Йоцова – правист с дългогодишна процедура, взела участие в подготовката и организирането на интернационалния архитектурен конкурс за новата постройка на библиотеката във Варна, на Топлоцентралата в София, в състезанието за нов център на Боровец; Венцислава Недялкова - проектант с професионален опит в администрацията в Германия - в областта на образуване на градоустройствени състезания и замесване на обществеността в облагородяването на градската среда; Росен Стоев - правист с опит в структурни планове на Столична община, паркове, обществени пространства и инженерна инфраструктура. Социологията ще бъде систематизирана и оценена от Blue point - https://bluepoint.bg/.  Графичният дизайн е предоставен на Димитър Трайчев - Сталкер студио. Електронната страница на плана ще бъде направена от http://www.virtualno.eu/

Т. нар. Дупка се появява в края на 80-те години, откакто локалната власт събаря няколко къщи със статут на монументи на културата с концепция на мястото им да бъде издигнат Търговски дом. В процеса на работа обаче били открити археологически пластове – част от крепостна стена и кула на античния Одесос от IV в. прочие н. е., които съгласно археолозите са най-старият открит до момента сектор от укрепителните уреди на античната цитадела. Подобни остатъци не са открити на други места в остарелия град. Пак на същото място са налични и руини от здания от късната древност – IV-V в., както и от два отводнителни канала и три глинени тръбопровода от същия интервал. Извън разкопаното пространство, само че кореспондиращи с описаните старини, са открити и остатъци от втора крепостна стена. Според учените тези сектори от двете крепостни стени, непокътнати в центъра на един актуален град, са рядко срещано събитие в археологическата процедура и са отлична причина са превръщането им в туристическа атракция.

През 1989 година комисия към Националния институт за монументи на културата (НИПК)  излиза с изрично мнение, че разкритите антични остатъци са неповторими както за града, по този начин и в народен мащаб. Препоръката е съхранението им да бъде на място, защото преместването им би било пагубно за тях. Тази позиция довела до прекъсване на плана за създаване на Търговския дом. Оттогава това място в сърцето на археологическия резерват " Античен град Одесос - Варна " е останало като грозна дупка  в центъра на града.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР