Омбудсманът Диана Ковачева посочва шест стъпки за формирането на по-справедливи

...
Омбудсманът Диана Ковачева посочва шест стъпки за формирането на по-справедливи
Коментари Харесай

Омбудсманът поиска по-справедливи пенсии чрез законови промени

Омбудсманът Диана Ковачева показва шест стъпки за образуването на по-справедливи пенсии, оповестяват от администрацията на публичния бранител.

Тя е безапелационна, че са нужни съответни законодателни промени, които да бъдат разисквани при разглеждане на Законопроекта за удължение до 31 март 2022 година на действието на разпореждания на Закона за бюджета на държавното публично обезпечаване за 2021 година

Становището на Ковачева е изпратено до ръководителя на Народното събрание Никола Минчев и ръководителите на парламентарните комисии по труда, обществената и демографската политика и по бюджет и финанси –Искрен Арабаджиев и Любомир Каримански, както и до министъра на финансите Асен Василев и обществения министър Георги Гьоков.

В позицията си Диана Ковачева осведоми, че в институцията на омбудсмана се жалват голям брой пенсионери, главно от ниския размер на пенсиите и проблемите при тяхното осъвременяване.

Само от началото на 2022 година, за по-малко от две седмици, сигналите са стотици.

Основното терзание на хората е крайната сума, получена след служебното преизчисляване на пенсиите от 25 декември 2021 година. За доста от тях тя е по-ниска спрямо изплатената им през последните месеци на предходната година.

„ Подкрепям предлагането изразено в Комисията по труда, обществената и демографската политика на 12.01.2022 година и в съвещанието на Народното събрание на 13.01.2022 година за делене на пенсиите и изплащаните като антикризисна мярка добавки на пенсионерите. Част от неяснотата за размера на пенсиите, получени след преизчисляването, се дължи на обстоятелството, че размерът на добавката беше променян няколко пъти и самата добавка се изплаща дружно с техните пенсии “, написа проф. Ковачева.

Тя показва, че в случай че добавките бъдат ясно обособени като обществени помощи, това ще подчертае техния темперамент на краткотрайна мярка за подкрепяне на пенсионерите по време на изключителното състояние.

Омбудсманът обръща изключително внимание на обстоятелството и че Коронавирус добавките, изплащани като антикризисна мярка, са секвестируеми. Така на процедура те биват удържани и не стигнат до възрастните хора, които имат наложени запори поради съществуващи задължения и вместо да бъдат подкрепени в разгара на Коронавирус рецесията, добавката им отива за погасяването на задължения. По този метод не се реализира действително задачата, за която са предопределени – поддръжка на пенсионерите и покриване на най-неотложните им потребности, храна и медикаменти. Затова омбудсманът упорства за законодателни промени, които да подсигуряват несеквестируемост на Коронавирус добавките.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР