Океаните се затоплят по-бързо от очакваното, съобщават Ройтерс и Франс

...
Океаните се затоплят по-бързо от очакваното, съобщават Ройтерс и Франс
Коментари Харесай

Океаните се затоплят по-бързо от очакваното

Океаните се затоплят по-бързо от предстоящото, оповестяват Ройтерс и Франс прес, базирайки се на обява в сп. "Сайънс ".

Океанската топлота, записана от хиляди плаващи роботи, през последното десетилетия бележи връх след връх, като се чака следващият да бъде подложен от 2018 година, сочи разбор на експерти от Китайската академия на науките. Това на собствен ред води до повишаване на морското ниво, защото океаните се затоплят и уголемяват, и подхранват по-интензивни урагани и други рискови климатични проявления, предизвестяват учените.

Затоплянето, отчитано от 1960 година, е по-бързо, в сравнение с предвиждат учените в отчет на Междуправителствената експертна група за климатичните промени от 2013 година

"Затоплянето се подхранва главно от натрупването на парникови газове като въглероден диоксид в атмосферата вследствие на човешка активност. Нарастващото движение на стопляне на океаните е знак за увеличение на парниковите газове в атмосферата ", споделя Лицзин Чън, началник на актуалното изследване от Китайската академия на науките.

Водещи климатолози обявиха през октомври предходната година, че светът разполага с към 12 години, с цел да позволи казуса с увеличаващите се излъчвания на парникови газове, или рискува да се сблъска с най-тежките последици от климатичните промени - дефицит на вода и храна, по-силни стихии, огромни горещини и други рискови метеорологични условия, и покачващо се морско ниво.

От началото на новия век се употребява океанска система за наблюдаване на измененията в океанските температури, наречена "Арго ". Благодарение на нея учените разполагат с по-надеждни данни. Системата разчита на близо 4000 плаващи робота, които на няколко дни се гмуркат на дълбочина до 2000 метра и записват температурите и други индикатори, до момента в който се издигат към повърхността.

С помощта на събраните данни учените са документирали повишение в интензитета на преваляванията и по-мощни урагани като Харви през 2017 година и Флорънс през 2018 година Океаните се явяват като енергиен източник за ураганите, които могат да станат още по-силни вследствие на покачващите се температури.

"Тъй като имат огромен топлинен потенциал, океаните се характеризират като "забавен отговор " на световното стопляне. Това значи, че в бъдещето стоплянето им може да бъде още по-сериозно ", изяснява Чън.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР