Очакването за влизане в еврозоната ще движи пазара на недвижими

...
Очакването за влизане в еврозоната ще движи пазара на недвижими
Коментари Харесай

Влизането в еврозоната ще движи имотния пазар

Очакването за влизане в еврозоната ще движи пазара на недвижими парцели, сподели в изявление за Българска телеграфна агенция Мария Петкова, ръководител на Асоциацията на кредитните медиатори в България (АКПБ). По думите й, когато той е добре и се развива, това е позитивно за цялата икономическа конюнктура. " Тенденцията и упованията са цените на жилищата да се задържат или покачат, както и наемите. От друга страна евентуално ще се увеличи търсенето отвън България от чужденци ", разяснява Петкова.

Българска телеграфна агенция беседва с ръководителя на АКПБ във връзка резултатите, които асоциацията регистрира за 2023 година По думите на Мария Петкова те демонстрират, че кредитното ходатайство в България продължава да бележи доста огромен напредък и печели все по-голямо доверие от клиентите, търсещи жилищни и потребителски заеми. 

Около 85 на 100 е делът на ипотечните заеми от всички съвещания, които членовете на асоциацията вършат. 

След евродиректива Законът за заемите за недвижими парцели на консуматори регламентира у нас през 2016 година изискванията и реда за регистрация на кредитните медиатори и контрола върху тях. 

Така всички външни сътрудници на банки, които притеглят клиенти, съветват ги и спомагат за изтегляне на заеми, би трябвало да се записват в Българската национална банка (БНБ).

Мария Петкова уточни, че точно този закон е дал подтик на активността им посредством регламентацията, която вкарва.

С днешна дата членовете на асоциацията са 33, което съставлява към 30 % от всички регистрирани кредитни медиатори, само че над 50 % от осъществените размери на жилищни заеми.

" Все повече се радваме на известност. Миналата година всеки трети клиент, който е изтеглил жилищен заем, е работил с регистриран кредитен медиатор в София. 33 % от всички заеми са осъществени благодарение на регистриран кредитен медиатор ", уточни тя.

Услугата е безвъзмездна за клиента и за нея на медиатора при подписване на контракт за заем заплаща съответната банка. Според Мария Петкова се дава доста огромна бистрота на размера информация, което икономисва време на клиента. Освен това са му нужни знания и опит, с цел да съпостави предоставените от банките данни, тъй че да направи избора си сред другите предложения.

" В работата си доближаваме най-ниската рента за профила на клиента, тъй като банките знаят, че съпоставяме посред им. Банките в България са над 20, като интензивно кредитират 7-9 банки, ние като асоциация си партираме с 15 ", сподели още тя.

По думите й един евентуален клиент има 4-5 банки, от които би получил подобаващи оферти за неговия профил. " Има предложения, които при по-висока рента са с по-ниско извънредно оскъпяване, тъй като цената на един заем не значи единствено размер на лихвата. Един кредитен медиатор би трябвало да съпостави цифрите по транспарантен метод, по който клиентът най-после да види обективно крайното оскъпяване. Това е най-голямата ни мощ. Но освен цифрите са значими, клиентите избират и съгласно други фактори, като % на самоучастие ", изясни кредитният медиатор.

Мария Петкова сподели още, че е добре да се тегли заем във валутата на приходите ни и уточни, че при изтеглените заеми в евро лихвите се повлияха от нарастването в Европа.

" Има фактори, които ни карат да мислим, че евентуално до края на годината лихвите малко ще се покачат и това по-скоро е обвързвано с рестрикции и условия на банките, свързани с рискови политики, само че това евентуално нарастване като безспорна стойност, като вноска по заемите, надали ще се отрази съществено ", сподели тя и даде образец: Ако в София междинният ипотечен заем, който се тегли, е 250 000 лв., за 30 години вноската би се трансформирала с към 150-180 лв.. 

Ако забележим, че стартират да се популяризират високи лихви по депозитите, това ще е една огромна алена лампичка, че лихвите по заемите ще тръгнат нагоре, разяснява тя. 

Сред задачите на асоциацията Мария Петкова уточни тази да има спомагателна препоръка на кредитните медиатори - освен шефът и притежателят на кредитния медиатор да потвърждават подготвеност, а всеки, който желае да упражнява тази активност.

" Започнали сме диалози с една интернационална компания, която има опит в атестирането на кредитни медиатори и се надяваме, че ще пристигна време всеки, който каже - аз съм кредитен съветник, да бъде в действителност дипломиран да прави тази активност ", изясни тя.

По отношение на профила на клиента, тя уточни, че най-често заеми теглят хора сред 30 и 50-годишна възраст. Най-приемливи за банките са работещи на 8-часов неопределен трудов контракт. Мария Петкова означи и това, че в последните години е доста добра наклонността на изсветляване на приходите, което доста е улеснило процеса.

Ипотечното кредитиране за 2023 година в числа

Данните на асоциацията демонстрират, че растежът при потребителските заеми, осъществени благодарение на членовете на АКПБ, е 47 на 100 на годишна база за 2023 година В АКПБ са регистрирани 229 млн. лева за 2023 година по отношение на 156 млн. лева за миналата година. 

По данни на Българската национална банка за целия пазар за 2023 година, общите размери нови ипотечни заеми са били 6,39 милиарда лева, а за 2022 година - 5,38 милиарда лева, което съставлява годишен растеж от 18,77 на 100. От асоциацията означават, че в тези размери не се включват предоговаряния и вътрешни рефинансирания, които възлизат на 1,38 милиарда лева

От този общ пазар размерите ипотечни заеми, осъществени благодарение на членовете на АКПБ, набъбнаха с 40 на 100 до 1,151 милиарда лева за 2023 година, по отношение на 825 млн. лева за 2022 година През 2021 година размерите на ипотечните заеми са били 621 млн. лева, заяви Мария Петкова.

По неофициални данни за 2023 година, общият размер на всички регистрирани необвързани кредитни медиатори на пазара (включително размерите на компаниите, които към момента не са членове на АКПБ) е 2,12 милиарда лева Годишният растеж по отношение на 2022 година се равнява на 28,48 на 100. Следователно растежът на пазара на ипотечни заеми при записаните необвързани кредитни медиатори е по-голям от растежа на общия пазар - 18,77 на 100.

Пазарният дял на записаните необвързани кредитни медиатори при ипотечните заеми продължава да пораства всяка година: от 20,5 % за 2020 година, 26,9 % за 2021 година, 30,6 % за 2022 година, той доближава 33,2 % за 2023 година

Според статистиката на Българска народна банка към 31.12.2023 година в банковата система има съвсем 129 милиарда лева депозити на семейства и нефинансови предприятия. За последните пет години депозитите порастват с по-голям ритъм, в сравнение с заемите, които са 87 милиарда лева Съотношението сред общо заеми и депозити е 68 на 100 за 2023 година и е намаляло спрямо 2019 година, когато е било 71 на 100. На база тези индикатори можем да кажем, че банковата система е постоянна и има резистентен растеж на кредитирането от позиция на ликвидност, показват от асоциацията.

Според данните от 2022 година България е измежду страните с най-нисък дял на ипотечни заеми по отношение на Брутният вътрешен продукт в Европейски Съюз - 9,8 на 100. За съпоставяне - приблизително в Европейски Съюз и еврозоната задлъжнялостта е над 42 на 100. В България задлъжнялостта на глава от популацията е 1662 евро, което е над 10 пъти по-малко в съпоставяне със междинните за Европейски Съюз 18 433 евро. Домакинствата у нас поддържат едно от най-ниските съотношения заеми/активи в Европейски Съюз 14,7 на 100 в съпоставяне със междинните за еврозоната 26 на 100, показват още от Асоциацията на кредитните медиатори в България.

Мария Петкова означи, че в публично писмо от Българска народна банка са уверили Асоциацията, че размерите на записаните кредитни медиатори ще бъдат включени в регулярна статистика на регулаторния орган.

През септември 2023 година по време на постоянно Общо заседание Асоциацията на кредитните медиатори е приела нов Етичен кодекс и нов Устав и е решила да бъде повишен броят на членовете на Управителния съвет от 3 на 5.

" Стремим се към високо качество на услугата на кредитните медиатори за клиентите, препоръка на кредитните консултанти и цифровизация на процесите, към поощряване на лоялната конкуренция на пазара на кредитните медиатори, както и към задълбочаване на партньорските взаимоотношения с банковите и други институции ", посочи ръководителят на АКПБ.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР