Не мога да направя точна прогноза за развитието на пандемията

...
Не мога да направя точна прогноза за развитието на пандемията
Коментари Харесай

Епидемиолог: Броят на тежко болните с COVID-19 ще расте, трябват по-строги мерки

" Не мога да направя точна прогноза за развиването на пандемията с ковид в България. Това, което виждам е, че броят на инфектираните леко понижава, само че растежът не стопира. Темпът на разпространяване се забавя спрямо преди, което демонстрира, че сегашните ограничения демонстрират някакъв резултат. Но в случай че желаеме да обърнем наклонността на напредък, би трябвало да има малко по-строги ограничения от тези сега. Към момента броят на тежко болните в България пораства и чакам това да продължи през околните една-две седмици. Ние сме доста покрай това потенциалът на здравната система да лекува съответно ", съобщи от Милано епидемиологът доктор Петър Марков пред бТВ.

Дилемата сред здравето на хората и работещата стопанска система от ден на ден излиза наяве, че е подправена, тъй като на всички места където има доста заболели, смъртни случаи и претоварване на здравната система, това не се отразява добре на стопанската система, сподели Марков. Спазването на ограниченията, които да доведат до понижаване на този импакт е доста, доста значимо за хората, в това число и за стопанската система, добави той.

" Навсякъде ограниченията се взимат в сходство с развиването на епидемията на даденото място и няма смисъл общо да се приказва за " цялостно затваряне ", би трябвало да се следи какво се случва ", счита експертът.

Той даде образец от Италия, където се намира сега: " Ситуацията е спокойна, само че броят на инфектираните продължава да пораства, както на всички места в Европа. Много хора се разболяват тежко, доста хора умират. От няколко седмици има доста строги ограничения. Маски се носят на всички места. Искам да подчертая, че тук носенето на маски е всеобщо и доста дисциплинирано ".

Забранено е излизането от личното обитаемо място. То става със особено позволение. Иначе хората излизат на открито за всекидневните си отговорности и спорт. " Хората не са длъжни да стоят у дома, само че виждаме закъснение на покачването на заболеваемостта. Очевидно ограниченията работят. "

" Разнопосочно говорене за ковид от страна на експертите е нещо обикновено. Нормално е специалистите да имат някои разлики. Проблем е, когато специалисти в кавички излизат по медиите и приказват погрешни неща, създавайки подправени вести. Фалшивите вести от устата на тези специалисти е извънредно рисково, тъй като хората се доверяват ", съобщи Марков.

Антигенните проби са добър метод за следене на обстановката, счита вирусологът. " PCR пробата и антигенният тест имат друга степен на сензитивност. Антигенният тест улавя частици от протеините на вируса, до момента в който PCR пробата улавя РНК - генетичният материал на вируса. Той е доста, доста по-чувствителен. Има разлика и в цената. Антигенният тест е по-евтин и задоволително сензитивен, с цел да се ползва всеобщо, с цел да се разпознава броят на случите и позитивните. Те са доста налични, лесни и бързи за правене, и дават достоверна информация. Аз бих наблегнал на тях, с цел да проследявам обстановката. Много по-лесно е да се създадат два антигенни теста в границите на няколко дни, в сравнение с PCR ", счита Марков.

Решението дали тестванията да са безвъзмездни е политическо, само че бих предложил те да бъдат сведени до доста ниска цена, с цел да са налични. Колкото повече проби вършим, толкоз по-ясна е картината какво се случва сред нас, изясни вирусологът.

" Няма данни за промени в патогенността на ковид, той е също толкоз инфектиран както и преди ", сподели още експертът. " Ако имаме работеща ваксина и имунизираме оптимален брой хора, това ще понижи скоростта на разпространяване на вируса. Ако реализираме 2/3 от популацията да е резистентно на ковид, то ние ще реализираме по този начин наречения групов имунитет, т.е. тя е основен детайл за прекъсване на епидемията ", съобщи епдимиологът. Не се знае какъв брой време имунизацията ще ни пази против COVID-19, само че съдейки по другите коронавируси, Марков предвижда, че имунитетът, който ще построи тя, ще трае най-малко година или година и половина. Може да е и по-дълъг, само че сега единствено гадаем, акцентира той.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР