Най-добрата българска тенисистка Виктория Томова отново не можа да се

...

Томова този път не взе дори 3 гейма срещу Бенчич

Най-добрата българска тенисистка Виктория Томова още веднъж не можа да се показа на равнище против Белинда Бенчич и загуби тежко с 0:6, 1:6 за единствено час игра в първия кръг в Доха.

Софиянката беше взела по три гейма в предходните два дуела с олимпийската шампионка - в Дотан през 2013-та и в Australian Open предишния месец. Сега обаче Вики се добра единствено до един гейм и напуща катарската столица, като към момента през сезона няма победа в съществена скица.

След 3 загуби в първите си 3 мача през 2023-та Томова преодоля квалификациите в Линц предходната седмица, само че загуби с 3:6, 3:6 от Маркета Вондроушова в първи кръг. Сега в Доха тя се облагодетелства от отричане на две противници - Маряна Заневска и Лорън Дейвис - преди да впечатли с победа над Мадисън Бренгъл.

Все отново, Бенчич е една от тенисистките с най-вече извоювани мачове през 2023 година - 13 (при 2 загуби), както и е победила в 16 от последните си 18 дуела. Единствените ѝ провали остават от Ига Швьонтек в United Cup и от Арина Сабаленка в Australian Open.

Въпреки провалянето, Томова проработи 8310 $ и 25 точки за международната класация, в която заема 100-ната позиция.

Съперничка на Бенчич във втория кръг пък ще бъде шампионката през 2012 и 2013 година Виктория Азаренка (Беларус), която завоюва елементарно срещи туркинята Ипек Йоз с 6:1, 6:1.

Носителката на трофея през 2018 и 2021 година Петра Квитова започва с триумф над китайката Шуай Чжан със 7:5, 6:2. Така Квитова ще играе против номер 4 Коко Гоф (САЩ).

Друга някогашна шампионка - Елизе Мертенс (Белгия), която победи в шампионата през 2019 година, отпадна в първия кръг след проваляне Даниел Колинс (САЩ) с 4:6, 6:7(6), откакто пропиля задатък от 5:1 точки в тайбрека на втората част, като пропусна и сетбол при 6:5. Във втория кръг Колинс ще срещне защитаващата купата си и номер 1 в света Ига Шьонтек (Полша), която почиваше на старта.