Най-дългия в момента мост в Мюнхен е над ул. „Лерхенауер”,

...
Най-дългия в момента мост в Мюнхен е над ул. „Лерхенауер”,
Коментари Харесай

В дебрите на славното минало на BMW

Най-дългия сега мост в Мюнхен е над ул. „ Лерхенауер”, свързващ два от архитектурните признака на Мюнхен – инженерния шедьовър BMW Welt и „ цилиндрите” на BMW. Дори човек да е почитател на върлия зложелател с трилъча звезда на предния си похлупак, атмосферата на това място е в действителност магическа. Една улица разделя централата на BMW с главния цех на компанията, а пред „ цилиндрите” се намира чашата на BMW Museum. Срещу тях е стъкленият шедьовър BMW Welt. Мостът свързва минало, настояще и бъдеще. С сегашното съм осведомен в най-малките елементи, защото съвсем няма баварски модел, който да не съм карал.

Затова вниманието ми е ориентирано към музея във формата на сребърна купа, чийто покрив съставлява емблемата на BMW с 40 м диаметър. Срещу входа има магазин, в който колекционерите може да открият умалени модели на огромна част от експонати в музея, както и богата литература за марките и автомобилизма. Спираловидна естакада ме води към специфичната експозиция на част от най-славните роудстъри в историята на BMW.

Преди залата с роудстърите са ситуирани са ситуирани тези два униката, плод на италианската спекулация на баварците, а точно BMW 2800 GTS Coupe Frua и BMW Garmisch. Зеленият GTS е създаден през 1969 година, а дизайнер е Пиетро Фруа. Задвижването е поверено на 6-цилиндров мотор с работен размер 2788 куб. см и мощ 170 к.с. Далеч по-любопитен е дизайнът и историята на Garmisch. Както може да се убедите от фотографията, огромните „ бъбреци” не са непознати на BMW, защото тук, в това купе от 1970 година те наподобяват на зъбите на бобър на фона на тази ниска предна част. Моделът е дело на Марсело Гандини от 1970 година, само че този уникат изчезва мистериозно. Затова Ейдриан ван Хойдонк се заема със задачата да го направи още веднъж, като употребява единствено скици и рисунки на създателя му. Така че тук виждате имитация на оригинала.

След тези два униката бе подредена експозиция от шест модела, един от които е BMW 315/1. Животът на този модел е доста къс – от 1934 до 1936 година, като за интервала са създадени едвам 242 бройки, което прави роудстъра изключителна необичайност и огромна притегателна мощ за колекционерите.

Жълтият BMW 507 заема особено място в историята на компанията, защото това е моделът, който за малко да погуби цялата компания. Днес коства милиони. Мнозина дефинират 507 като най-красивият модел на BMW изобщо. Повечето модели са с мек гюрук, само че 11 бройки разчитат на корав покрив, който е изключително атрактивен за колекционерите, естествено. Плановете на Макс Хофман да се създават по 5500 бройки годишно, които да се продават на цена към $5000 на американски клиенти, по този начин и не се извършват. Причината е, че индустриалните разноски за модела са двойно по-високи, което го прави непродаваем за времето си (1956 – 1960), по тази причина са направени единствено 252 бройки. Доста повече са създадените бройки от двата Бонд автомобила зад него

BMW 328 Roadster е най-бързият модел на баварците от преди Втората Световна война. Той произлиза от към този момент упоменатия 315/1 и 319/1. Вратите, предният и задният капаци са направени от алуминий, което спомага за тежестта му от 830 кг. Задвижването е поверено на 2,0-литров редови „ шестак”, генериращ 80 к.с. Моделът дебютира на 13 юни 1936 година на „ Нюрбургринг”, където на идващия ден Ернст Хене се пуска в конкуренцията International Eifel Race. Той реализира феноменалната за времето си междинна скорост от 101,5 км/ч, оставяйки преследващите си надалеч обратно. От модела са създадени 464 бройки.
 Има почитатели на BMW, които биха съзерцавали тези коли с часове.
Оттам насетне не преставам с историята на BMW и непрекъснатата експозиция със 110 експоната. Посещавал съм и различен път музея, по тази причина съм наясно какво да чакам. Минавам през “Дома на предприятието”, както назовават залата с “първите стъпки на BMW”, след което и през “Дома на моторите”. В експозицията може да се прегледат още “Дома на техниката” и “Дома на спорта”, където, като разпален почитател на Ф1, спирам за по-дълго пред двата болида от по-близкото и по-далечно минало.
 BMW Isetta
В BMW Museum има още галерии, които не мога да опиша в детайли, тъй като би трябвало да се видят. Само ще загатна, че под най-голямата емблема на BMW в света се крият още BMW Isetta, BMW 2002, десетки спортни мотори и коли, както и всичко останало, обвързвано с едновековната история на Bayerische Motoren Werke.

На края на обиколката виждам и това BMW 700 (1964 г.), което, за разлика от красивия 507, който за малко да банкрутира BMW, е много по-невзрачно, само че това е автомобилът, който избавя баварците от финансов колапс.
 Миризмата на масло в тази зала е нещо, което единствено подхранва страстите си от срещата с толкоз именити баварци.
Но този леден ноемврийски ден бе надалеч от края си. Още повече, че единствено на към 3 км от музея се намира ул. „ Моозахер 66”, където се обитава BMW Classic. Върху повърхност от 13 000 кв. м се съхраняват историческите съкровища на BMW Group, които се равняват на над 1400 автомобила! Тук се прави и реституция на типичен частни коли, някои от които се съхраняват в халетата, по тази причина получаваме предизвестие кои модели да не снимаме.

Историята на BMW не може да се опише, по тази причина ще ви разведа с малко фотоси и през главното хале на BMW Classic. Ако желаете повече, адресът го имате. А тази характерна миризма на масло е като опиум за всеки авто почитател.

Следете ни на всички места и когато и да е с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от и.

За още любопитно наличие от Vesti.bg последвайте страницата ни в.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР