Нарушение на права, а не легитимни ограничения с цел управление

...
Нарушение на права, а не легитимни ограничения с цел управление
Коментари Харесай

Права на човека в България – тенденция към влошаване



Нарушение на права, а не законни ограничавания за ръководство на епидемията - това е знакът на 2020 година

Бяха наранени правата на стотици хиляди български жители, в това число правото на персонална независимост и сигурност. Правото на персонален и фамилен живот. Правото на спокойно заседание. Свободата на изложение. Правото на напредване. Правото на труд и обучение, както и правото на здраве.

В редица случаи управляващите използваха противоепидемичните ограничавания, с цел да задушат сериозни политически и цивилен изяви против техни политики.

В деня на представянето на годишния отчет на Българския хелзинкски комитет тематиките за индивида и неговите права са изключително настоящи.

С коментар в “Нашият ден “ взе участие Надежда Цекулова от БХК.

“За страдание посоката се трансформира в наклонност в последните години и тя е към утежняване на средата и общото положение на правата на индивида в България . За страдание през 2020 пандемията способства за това тази отрицателна у нас наклонност да откри своите проявления в интернационален мащаб. “

“България не беше единствената страна, в която салдото сред законните ограничавания, нужни, с цел да се обезпечи оптимално здравето и живота на хората и прекосяването на границата им в посока нарушение на човешки права и свободи , беше мъчно поддържан. Заради тази наклонност, за която стана дума, обаче у нас тази граница у нас неведнъж и в друг подтекста беше преминавана. “



Трета глава на отчета – отбрана от изтезания на човешко и унизително третиране

“Тази глава години наред обръща внимание на спецификите на един доста сензитивен през 2020 година проблем, за който от време на време се обръща внимание. Това е методът, по който институциите се отнасят към хората в затворените институции . “

“По какъв метод страната ни се грижи за хората, които са напълно в нейна власт. В тази глава попада да вземем за пример полицейското принуждение . Знаете през 2020 година поради ескалацията на антиправителствените митинги, с които се искаше оставката на премиера Бойко Борисов и на основния прокурор Иван Гешев, имаше нараснал интерес към тази тематика. “

“Със страдание би трябвало да отбележим, че страната ни не просто не е постигнала важен прогрес в тази сфера, а продължава да дълбае дъното. “

“През 2020 година Комитетът на министрите към Съвета на Европа – висшият орган, който следи за спазването на решенията на Европейския съд по правата на индивида – излезе с резолюция по тази тематика. Това е висша мярка, с която се споделя на страната, че не извършва избрани решения и че е извънредно време те да бъдат изпълнени . “

“Бяха произнесени доста огромен брой решения на Европейския съд по правата на индивида, мисля че бяха 10. С които бяха открити нарушавания на правото на живот и възбраната за нечовешко третиране. В същото време бяхме очевидци на произшествия, които дават учредения страната още веднъж да бъде подведена под отговорност под този параграф. “

“Това е една от точките, по които за жалост означаваме сериозен декаданс и висока паника, както на национално, по този начин и на интернационално ниво. “



Пандемията

“Не знам дали има български жител, който в един или различен миг да не е бил карантиниран през този интервал. Едно от нещата, който в най-голяма степен засегнаха правата, беше неналичието на опция карантинирането да бъде оспорено . “

“Има условие, когато човек бъде лишен от независимост, карантинирането е самобитно отнемане, той да има опция да оспори причините , с които е лишен от независимост в обозрим период и този период би трябвало да е в границите на това отнемане, с цел да има смисъл. “

“В България това продължава да е невероятно и към днешна дата. Няма бърза правосъдна процедура, с която карантинираният да може да оспори слагането си под карантина. “

“Това е сериозен проблем, който е разследване от проблеми, които България обичайно и години наред има, свързани с липса на задоволително съответна преценка при задържането под стража в досъдебното наказателно произвеждане. “

Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР