На 23 септември в 9:50 ч. настъпва есенното равноденствие. Тогава

...
На 23 септември в 9:50 ч. настъпва есенното равноденствие. Тогава
Коментари Харесай

Астрономическата есен идва с летни температури

На 23 септември в 9:50 ч. настава есенното равноденствие. Тогава стартира и астрономическата есен.

Есента настава с ясно и съвсем безшумно време. През деня ще е слънчево, след обяд в равнините – горещо. Ще духа слаб, в източните региони до сдържан вятър с южна съставния елемент.

Дневните температури още ще се покачат и оптималните ще са сред 32 и 37 градуса, по-ниски ще останат по морския бряг. За София температурите ще са към 33 градуса.

В неделя над източната половина от страната ще се задържи слънчево и горещо с температури тук-там до 33°-35°. Над Западна България, под въздействие на идващ леден фронт, атмосферата ще се лабилизира. Ще се развива купесто-дъждовна облачност и тук-там ще превали временен дъжд с гръмотевици, а температурите ще се намалят с 4-5 градуса.

В понеделник в западната половина от страната вятърът ще е от изток-североизток, слаб до сдържан, в източната - от североизток, сдържан до мощен. Ще доминира слънчево време с краткотрайни нараствания на облачността, по-значителни над южната половина от страната, само че съвсем без превалявания. Температурите и в Източна България ще се намалят и преобладаващите оптимални ще бъдат сред 23° и 28°.

Есента е един от четирите сезона в умерения пояс, дружно с пролетта, лятото и зимата. Астрономически тя стартира с есенното равноденствие (около 23 септември в Северното полукълбо и 21 март в Южното). В метеорологията се употребява друга спогодба - есенни са месеците септември, октомври и ноември в Северното полукълбо и март, април и май в Южното.

Есента е временен сезон с от време на време много високи температури първоначално (циганско лято) и умерени до по-ниски към края, когато зимното слънцестоене (около 21 декември в Северното полукълбо и 21 юни в Южното полукълбо) бележи астрономическото начало на идващия сезон.

Есента, както и останалите сезони се дължат на наклона на земната ос, който е 23.5 градуса по отношение на орбиталната низина, в която се движи Земята. Поради този надолнище разнообразни елементи на планетата са подложени на друго осветление от страна на Слънцето.
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР