Министерството на образованието иска удължаване на учебната година. Предлага три

...
Министерството на образованието иска удължаване на учебната година. Предлага три
Коментари Харесай

МОН иска удължаване на учебната година след изследване, че българските деца учат най-малко в ЕС

Министерството на образованието желае удължение на образователната година. Предлага три проекта, които плануват по-къса лятна почивка и удължение на образователните дни през годината. Те са предоставени на синдикатите и работодателите в системата на междинното обучение и следва задълбоченото им разискване.

Това решение идва на фона на изследване в границите на Европейски Съюз, което демонстрира, че българските възпитаници учат минимум в Европа, а учения ни проект държа учениците в клас даже под общата стойност за съюза. Не е изненадващо, че множеството български възпитаници са все по-неподготвени и все по-неконкурентоспособни на своите европейски връстници, считат от МОН и като фактор показват незадоволителното време за извършения, работа в групи и по планове.

Общият брой на наложителните им часове в класовете от I до X в това число, приравнени към астрономическите, са 7040. На другия полюс е Ирландия с 11 372 часа. Над 10 000 часа занятия имат децата в Испания, Холандия и Дания. Средната стойност за страните в Европа е 8617 часа, а множеството страни са в диапазона сред 8000 и 9000 часа, показват от МОН. В България минимум учат първокласниците и второкласниците – надлежно 411 и 429 астрономически часа на година. С по няколкостотин часа изостават от връстниците си в доста европейски страни също нашите възпитаници в III, IV, V и VI клас.

Децата тук имат и най-големите ваканции в Европа - приблизително 91 образователни дни в годината. Повечето от тях са през лятото. През дейното образователно време те нямат занятия общо 16 образователни дни. Най-дълго са отвън учебното заведение българските възпитаници от I до III клас – общо 108 образователни дни. За IV до VI клас почивката е общо 94 образователни дни. Учениците от VII до XI клас пропущат 79 образователни дни. За съпоставяне приблизително за Европа през образователната 2021-2022 година ваканциите са общо 70 образователни дни, като 20 от тях са разпределени през образователното време. Най-малко почиват учениците в Германия и Дания – надлежно 53 и 56 образователни дни в годината. Под междинното европейско ниво са още 16 страни. Най-близо до България е Румъния с 85 дни без образователни занятия.

Ето какви са проектите, които ще бъдат разисквани от Министерството на образованието:

Според първия вид началото на образователната година остава на 15 септември, а продължителността на образователното време се усилва с 10 образователни дни за учениците от I до VI клас в това число. Ако бъде признато това предложение, занятията на децата от първи до трети клас ще завършват на 15 юни, а на учениците от IV до VI клас – на 30 юни. За останалите випуски графикът не се трансформира.

Вторият вид планува образователната година да стартира на 7 септември за всички възпитаници, с изключение на за тези в спортните учебни заведения, като краят й бъде продължен за учениците от I до VI клас по към този момент описания метод. При такава обстановка ваканциите за всички възпитаници ще се усилят с пет дни и ще бъдат по-равномерно разпределени в границите на образователното време. МОН счита този вид за най-благоприятен.

Предложението в третия вид е началото на образователната година да бъде на 1 септември, а учениците от I до VI клас да учат 10 образователни дни повече през юни по към този момент описания метод. Тогава би имало 10 спомагателни образователни дни за почивка за всички възпитаници, които да се разпределят в границите на образователното време.

Предложенията не включват спортните учебни заведения, чиято образователна година е с различен график, както и индустриалната процедура на учениците в професионалните паралелки.

Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР